Başlangıç

Yazar: Dan Brown
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa: 536
Tür: Dünya Roman


İnceleme
2017/10 2 dk 2153

“BİLİM İLE DİN RAKİP DEĞİLDİR. ONLAR AYNI HİKÂYEYİ ANLATMAYA ÇALIŞAN FARKLI DİLLERDİR. BU DÜNYADA İKİSİNE DE YER VAR.”

Yeni bir Robert Langdon macerası daha. Yaklaşık 4 yıllık bir araştırmanın sonucu olduğunu söylüyor Dan Brown bu son kitabı için. Yer olarak bu sefer İspanyaya gidiyoruz. Tarihi kişiliğimiz de şehrin simge eserlerine imza atan Gaudi. Kitabın konusu isminden de anlaşılacağı üzere insanoğlunun başlangıcını ve sonunu sorguluyor.

Robert Langdonın Harvard öğrencilerinden olan, günümüzün çok zengin dahisi Edmond Kirsch insanoğlunun nereden geldiği ve nereye gidiyor sorularının cevabını bulmuştur. Buluşunu Bilbaodaki Guggenheim müzesinde yaklaşık 300 seçkin davetliye ve online olarak tüm dünyaya açıklayacaktır. Gösterişli bir giriş ile izleyenler cevabı daha da merak etmiştir. Ancak tam sunumun başlayacağı sırada davetli listesine adı son anda eklenen Palmarian kilisesi mensubu emekli komutan Avila 3D printer ile yapılan silahını çıkartır ve Edmond Kirschü öldürür.

Robert Langdon seyirciler arasındadır. Yaşananlardan kendisini de sorumlu tutar. Çünkü sunumdan önce Edmond ile görüşmüştür. Edmond, buluşunun tüm dinleri yıkacağını söylemiş ve birkaç gün öncede 3 büyük dinin temsilcilerine bu sunumu izletmiştir. Bu sunum dini temsilcileri rahatsız etmiş ve Edmondı açıklamamaları için sunumdan önce tehditkar bir şekilde uyarmışlardır. Robert dini temsilcilerin onu öldürme girişiminde bulunmayacaklarını söylemiş ancak dakikalar sonunda Edmond öldürülmüştür. Bu şoku atlattıktan sonra Robertın tek bir amacı kalır, sunumun yüklü olduğu veri merkezine ulaşıp videoyu oynatmak.

Sonrasında cevaba ulaşana kadar Robert ve macera arkadaşları Ambra Vidal (Prens Julianın nişanlısı ve müze müdürü) ve Winston (Edmondın sanal asistanı, Siri benzeri) ın başından geçen aksiyonlar anlatılıyor.

Peki Robert Edmondın sunumunu bu veri merkezine ulaşarak oynatıyor mu? Cevap, evet. Ancak bu sunumun içeriği öyle dünyayı yerinden oynatacak bir içeriğe sahip değil. Nereden geldik sorusunu Miller-Urey deneyi ile gerçekleşmesi için zamana ihtiyaç duyulan bir teoriye bağlıyor. Nereye gidiyoruz sorusunun cevabı da bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip edenler için çok şaşırtıcı olmayacaktır. Yine de bu durum kitabın mükemmel bir kurgu ve sürükleyicilik ile yazılmasının önüne geçemez tabi ki.Arka Kapak

Kim olursan ol, neye inanırsan inan,
Çok yakında her şey değişecek...

Genç adam, aniden üç büyük dinin temsilcilerine döndü. “Şaşırtıcı bulacağınızı tahmin ettiğim bilimsel bir buluşum sebebiyle bugün buradayım. İnsanlık deneyimimizin en temel iki sorusuna cevap bulma ümidi ile yıllardır peşinden koşuyordum. Bu bilginin tüm inananları derinden etkileyeceğine inanıyorum. Nasıl desem, ‘yıkıcı’ diye tanımlanabilecek bir değişikliğe sebep olabilir. Birazdan görecekleriniz, dünyayla paylaşmayı umduğum sunumun kaba bir kesiti. Fakat bunu yapmadan önce dünyanın en etkili din adamlarına danışmak, en çok etkilenecek kişilerce nasıl algılanacağını öğrenmek istedim.

Piskopos, haham ve ulema birbirlerine baktılar, sıkılmış görünüyorlardı. Piskopos, “İlginç bir girizgâh Bay Kirsch. Bize gösterecekleriniz dünya dinlerinin temelini sarsacakmış gibi konuşuyorsunuz,- dedi. Genç adam kutsal metinlerin saklandığı bu eski mahzende etrafına baktı. Temellerini sarsmayacak, yıkacak, diye düşündü. Din adamları üç gün içinde bu sunumu bir etkinlikle insanlara duyuracağını bilmiyorlardı. Bunu yaptığında tüm insanlar, dini öğretilerin gerçekten de ortak bir noktası bulunduğunu anlayacaklardı: Hepsinin tümden yanlış olduğunu...

Nereden geldik? Nereye gidiyoruz?

İnsanoğlunun var olduğu günden beri cevabını bulmaya çalıştığı bu temel soruya cevap bulma iddiasındaki bir fütüristin tam da keşfini açıklayacağı gece her şey trajik bir biçimde karanlığa gömülür. Eski öğrencisinin sunumuna davetli olan Simgebilim Profesörü Robert Langdon söz konusu keşfi öğrencisinin anısına dünyaya duyurmaya karar verir. Ancak, kendisini bekleyen şifrelerden, acı sürprizlerden ve ölümcül fanatiklerden habersizdir...

Aynı Kategoride Eklenmiş Son Kitaplar
Card image cap
Ve Dağlar Yankılandı Yeni

Khaled Hosseini

Uçurtma Avcısı romanı ile tüm dünyanın tanıdığı ve merakla takip ettiği bir yazar olan Khaled Hos ...

Card image cap
Gece Ana

Kurt Vonnegut

1922 yılında ABD'nin Indianapolis şehrinde dünyaya gelen Amerikalı Hümanist yazar Kurt Vonnegut, ...

En Çok Okunan Kitaplar
Card image cap
İnce Memed 2

Yaşar Kemal

Bu roman, atalarından kalma köy toprağını çektiği her türlü eziyete rağmen terketmeyen, son nefes ...

Card image cap
Kırlangıç Çığlığı

Ahmet Ümit

Suriyeli göçmenlerin dramı, çocuk istismarı ve organ kaçakçılığı, maalesef ülkemizin gündemini hâ ...

Tüm Kitaplar

İncelemesini hazırladığım tüm kitapların listesi için...

Devam...
Kitap Hakkındaki Yorumlarınız

    Kitap hakkında ilk yorumu siz yapabilirsiniz...


Bu siteden elde edilen reklam gelirleri ile kimsesiz çocuklarımıza KİTAP alınmaktadır. Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımız ancak okuyarak geleceğimize şekil verebilirler. Her kitap bir hayattır. Hayatı okunduğu kadardır.

Serdar Kılıçsel © 2018
facebook.com instagram.com linkedin.com