Davut ve Golyat

Yazar: Malcolm Gladwell
Yayınevi: Mediacat Yayıncılık
Sayfa: 276
Tür: Bilim/Gelişim/Eğitim


İnceleme
2018/10 3 dk 1297

"DEZAVANTAJ GİBİ GÖRÜNEN ŞEYLERDEKİ ÖZGÜRLÜĞÜ HAFİFE ALMAYIN."

M.Ö. 11 yüzyılın ikinci yarısında Filistliler doğuya doğru ilerlemeye ve Ela Vadisi boyunca hızla yukarı doğru çıkmaya başladılar. Amaçları Beytlehem yakınlarındaki dağları ele geçirmek ve Saul'un krallığını ikiye bölmekti. Filistliler en iyi savaşçılarını vadiye göndermişlerdi. Boyu en az altı arşın olan bir savaşçı meydana çıktı ve yüzünü İsrailoğullarına dönüp bağırdı: "Kendinize bir adam seçin ve aşağıya bana gönderin. Kim savaşı kaybederse o diğerine kulluk edecek." İsrailoğullarından bir çoban çıktı önlere. Engel olmak isteyenler olsa da çoban kararlıydı ve meydana doğru koştu. İşte tarihin en ünlü çarpışmalarından biri böyle başladı. Devin adı Golyat'tı. Çobanın adı ise Davut.

davut ve golyat

Davut ve Golyat kitabı sıradan insanlar devlerle karşı karşıya geldiğinde olanlara dair bir kitap. Bu anlatılan hikaye ile amaçlanan şu iki şey: İlki, değer verdiğimiz şeylerin çoğu bu tür orantısız mücadelelerden doğuyor, ikincisi ise bu tür çatışmaları yanlış anlıyor ve yanlış yorumluyoruz. Aslında devler olduklarını sandıklarımız şeyler değiller. Tek ihtiyacımız olan şey belki de devlerle yüzleşmede daha iyi bir kılavuza sahip olmak.

Örneğin, tarih öncesi bazı savaşlarda sapan çok önemliydi. Çünkü uzun mızrak ve zırhlarıyla piyadeler süvarileri yenebiliyordu. Buna karşılık süvariler menzilli silah kullanan savaşçıları yenebiliyordu. Çünkü atlar nişan almayı güçleştiriyordu. Zırhın ağırlığı altında hantal hantal yürüyen kocaman askerler ise sapancılar için çok kolay hedef haline geliyordu. Yani dışarıdan bakınca yenmesi imkansız gözüken bazı hedefler farklı açılardan bakınca çok kolay hedef haline gelebiliyorlar. Hayatımızda karşılaştığımız zorluklara da bu açıdan bakabilirsek kazanacağımız bir çıkış yolu bulmak belki de çok kolay olacaktır.

Davut ile Golyat'ın hikayesinde de benzer bir durum vardır. Davut çok küçük, Golyat ise çok büyüktür. Golyat henüz hareket bile edemeden, Davut koşarak gelmiş ve elindeki sapanıyla Golyat'ın hakkından çok rahat bir şekilde gelmiştir.

Çocuklarımızı yetiştirirken de bazen bu yanılgıya düşebiliyoruz. Onları sadece çok büyük ve çok güçlü olmaları için yetiştiriyoruz. Daha küçük, daha yoksul, daha az beceri sahibi olan birisinin illa dezavantajlı olacağı yanılgısına kapılıyoruz. Oysa çok güçlü olmak her savaşı yenmek için yeterli olmayabilir. En doğru olan onları bulundukları ortama ve koşullara uygun olacak şekilde akılcı davranarak mücadele etmelerini öğretmek olacaktır.

davut ve golyat

Para, anne-babalığı belli bir noktaya kadar kolaylaştırır ancak o noktadan sonra fark yaratmayı bırakır. Önemli olan o noktayı bilmektir. Mutluluğu araştıran akademisyenler, bir ailenin geliri yılda yetmiş beş bin dolar civarında olduğunda paranın insanların mutluluğunu artırmayı bıraktığını iddia ediyorlar. Bu noktadan sonra iktisatçıların "azalan marjinal fayda" dediği şey ortaya çıkıyor. Eğer aileniz 75 bin dolar kazanıyorsa ve komşunuz 100 bin dolar kazanıyorsa, o fazladan 25 bin dolar komşunuzun daha iyi bir arabaya binebileceği ve dışarıda biraz daha sık yemek yiyebileceği anlamına gelir. Ama o fark, komşunuzu sizden daha mutlu veya iyi bir ebeveyn olmayı gerektiren binlerce küçük ve büyük şeyi yapmaya daha donanımlı kılmaz. Bir başka deyişle Ters-U eğrisi ile bir noktaya kadar size fayda sağlayan şeyler o noktayı aştıktan sonra artık sağlamaz olur, hatta yaşamlarımızı iyileştirmeyi bırakın kötüleştirebilir bile.

Bir başka ilginç örnek de intihar oranlarıyla ilgili. Sizce İsviçre, Danimarka, İzlanda, Hollanda ve Kanada gibi yurttaşlarının çok mutlu olduğunu söylediği ülkelerde mi yoksa Yunanistan, İtalya, Portekiz ve İspanya gibi yurttaşların hiç de mutlu olmadığını ifade ettiği ülkelerde mi? Yanıt: O mutlu denilen ülkeler. Çünkü eğer çoğu insanın oldukça mutsuz olduğu bir yerde bunalımdaysanız kendinizi etrafınızdakilerle karşılaştırır ve aslında o kadar da kötü hissetmezsiniz. Oysa herkesin yüzünde kocaman bir gülümsemenin olduğu bir ülkede bunalımda olmanın ne kadar zor olabileceğini tahmin edebiliyor musunuz?

Umutsuzluk hissine kapıldığınızda Ela vadisindeki devi ve çobanı düşünün, gözleriniz kılıcı, kalkanı ve parlak zırhı görsün. Dünyada güzel ve değerli olan şeylerin çoğu, hayal edebileceğimizden çok daha fazla gücü ve amacı olan çobandan geldiğini unutmayın.

davut ve golyat


Arka Kapak

Devler göründükleri kadar güçlü değildir.

Adını, kutsal metinlerde de söz edilen meşhur düellodan alan Davut ve Golyat, sıradan insanlarla devlerin kadim mücadelesine dair bir kitap. "Dev" ile kastedilen ise her türden güçlü rakip: Ordular, kudretli savaşçılar, engellilik, talihsizlik ve baskı...

Yazara göre devler, aslında göründükleri kadar heybetli değiller. Onları güçlü gösteren tüm özellikler, aynı zamanda zayıflıklarının da kaynağı. Öte yandan kaybetmesi beklenen tarafta olmak, devle karşılaşan kişiyi öngörülemeyen şekillerde değiştirebilir: Yeni kapılar açabilir, fırsatlar yaratabilir, eğitebilir ve hatta aydınlatabilir.

Bağlam kurma ustası Malcolm Gladwell bu kez "avantaj" ve "dezavantaj" kavramlarını sorguluyor ve bizi yine felsefeden bilime, psikolojiden sanata uzanan bir yolculuğa davet ediyor. Üstelik bu yolculuğu gerçek hayat hikâyeleriyle daha sürükleyici kılıyor ve devlerle karşılaşmanın kaçınılmaz olduğu bir dünyada bize ışık tutuyor.

Aynı Kategoride Eklenmiş Son Kitaplar
Card image cap
Yenilik Algoritması Yeni

Genrich Altshuller

Kendisinden önce binlerce kişinin çözemediği bir problemi çözen bir mucidin sıradışı bir yaratıcı ...

Card image cap
İnsan Yönetimi

Business Review

Pek çok yönetici liderlik tarzının stratejik bir tercihten çok bir kişilik fonksiyonu olduğunu dü ...

En Çok Okunan Kitaplar
Card image cap
İnce Memed 2

Yaşar Kemal

Bu roman, atalarından kalma köy toprağını çektiği her türlü eziyete rağmen terketmeyen, son nefes ...

Card image cap
Kırlangıç Çığlığı

Ahmet Ümit

Suriyeli göçmenlerin dramı, çocuk istismarı ve organ kaçakçılığı, maalesef ülkemizin gündemini hâ ...

Tüm Kitaplar

İncelemesini hazırladığım tüm kitapların listesi için...

Devam...
Kitap Hakkındaki Yorumlarınız

    Kitap hakkında ilk yorumu siz yapabilirsiniz...


Bu siteden elde edilen reklam gelirleri ile kimsesiz çocuklarımıza KİTAP alınmaktadır. Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımız ancak okuyarak geleceğimize şekil verebilirler. Her kitap bir hayattır. Hayatı okunduğu kadardır.

Serdar Kılıçsel © 2018
facebook.com instagram.com linkedin.com