Fahrenheit 451

Yazar: Ray Bradbury
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa: 242
Tür: Dünya Roman


İnceleme
2018/03 2 dk 1138

"KİTAPLAR BİR TÜR DEPO GİBİDİR VE BİZ ONLARDA UNUTACAĞIMIZDAN KORKTUĞUMUZ ŞEYLERİ SAKLARIZ."

Kitap okuyarak dünyamızı, tarihimizi ve en nihayetinde kendimizi keşfederiz. Bitmek tükenmek bilmez bir yolculuktur okumak. Ve bu yolculukta en değerli, en gerçek dostlarımız kitaplardır. İşte bu yüzden, bir insanın değeri okuduğu kitaplarla ölçülür demiştir filozof. İyi birer tedavi yeridir. Hem aklımızın, hem de ruhumuzun ilacı onların içinde saklıdır. Dolu dolu yaşama kaynaklarıdır. Yoklukları da aynı şekilde yaşam kaynağının tükenmesi anlamına gelebilir.

Ray Bradbury'nin 1953 yılında yazdığı hikâyelerden derlenerek oluşan başyapıtı Fahrenheit 451, ilerleyen teknolojinin etkisinde kalarak kitap okumayı bırakan bir toplumun gerilemeye yüz tutmuş insanlığını distopik bir şekilde anlatıyor.

1966 yılında sinemaya uyarlanan eser, 1988 yılında da operada sahne alarak ününe ün katmıştır. Bu arada kitabın ismi olan Fahrenheit 451'in anlamı da yine kitaplardan geliyor. Kitap kâğıtlarının yanıp tutuştuğu ısı derecesini ifade ediyor.

fahrenheit

Hikâye

Günümüzden yaklaşık 500 yıl sonrasında bir zamanlar kitap bulundurmak ve okumak yasaktı. Bulunan kitaplar itfaiyeciler tarafından yakılarak yok ediliyordu. Guy Montag da bu itfaiye erlerinden biriydi.

Her gün kitap tespit edilen evleri yakarak toplumun mutluluğunu sağlardı. Çünkü düşünmek insana acı veren bir şeydi ve kitaplar da insanı düşünmeye zorluyordu. Düşünmeyen, eğlenen insanlar ise mutlu idi. Bu yüzden Montag da görevini severek ve istekli bir şekilde yerine getiriyordu.

Ta ki bir gece yarısı Montag'ın karşısına aniden çıkan Clarisse ile tanışana kadar.

Clarisse sorgulayan ve düşünen birisidir. Montag'ın da yaptığı işi sorgulamasını ve düşünmesini ister. Ona, "Eskiden itfaiyecilerin yangın çıkartmayıp yangınları söndürdüğünü biliyor muydun?" diye sorar. Eskiden insanların korkusuzca nasıl yaşadıklarını anlatır ona. Alıştığı düzenin, içine sokulduğu kalıpların dışına çıkmasını sağlar.

Ta ki en sonunda Montag bulduğu bir kitabı okuyana kadar.

O günden itibaren artık Montag'ın hayatında yanlışlarla doğrular yer değiştirir. İşini, eşini, yaşayışını, her şeyi yeni bir gözle değerlendirir. Artık o da okuyacak ve gerçekleri öğrenecektir. Ancak bu suçu işlemeye ne kadar devam edebilecek ve peşine düşen polislerden kaçabilecek midir?

fahrenheitArka Kapak

Guy Montag işini seven bir itfaiyeciydi. On yıldır kitap yakıyordu. Gecenin bir yarısında yola çıkışlarını, alevlerin kitapları yutuşunu hiç sorgulamamıştı... Hiç sorgulamamıştı, insanların korkusuzca yaşadıkları bir geçmişi anlatan o 17 yaşındaki genç kızla karşılaşana dek... Montag'ın hayatındaki bütün yanlışlar doğrularla yer değiştirir o andan sonra... İşini, eşini, yaşayışını yeni bir gözle değerlendirir. Önünü alamadığı duyguları onu, asla tahmin edemeyeceği şeyler yapmaya iter. Sansüre, totaliter yönetimlere, kültür endüstrisine ve uzunca bir süredir sürdürdüğümüz yaşam tarzına yönelik en keskin eleştirilerden biri. Okuyun ve kendinizi yeni baştan kurun.

Aynı Kategoride Eklenmiş Son Kitaplar
Card image cap
Ve Dağlar Yankılandı Yeni

Khaled Hosseini

Uçurtma Avcısı romanı ile tüm dünyanın tanıdığı ve merakla takip ettiği bir yazar olan Khaled Hos ...

Card image cap
Gece Ana

Kurt Vonnegut

1922 yılında ABD'nin Indianapolis şehrinde dünyaya gelen Amerikalı Hümanist yazar Kurt Vonnegut, ...

En Çok Okunan Kitaplar
Card image cap
İnce Memed 2

Yaşar Kemal

Bu roman, atalarından kalma köy toprağını çektiği her türlü eziyete rağmen terketmeyen, son nefes ...

Card image cap
Kırlangıç Çığlığı

Ahmet Ümit

Suriyeli göçmenlerin dramı, çocuk istismarı ve organ kaçakçılığı, maalesef ülkemizin gündemini hâ ...

Tüm Kitaplar

İncelemesini hazırladığım tüm kitapların listesi için...

Devam...
Kitap Hakkındaki Yorumlarınız

    Kitap hakkında ilk yorumu siz yapabilirsiniz...


Bu siteden elde edilen reklam gelirleri ile kimsesiz çocuklarımıza KİTAP alınmaktadır. Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımız ancak okuyarak geleceğimize şekil verebilirler. Her kitap bir hayattır. Hayatı okunduğu kadardır.

Serdar Kılıçsel © 2018
facebook.com instagram.com linkedin.com