İnsan Vücuduna Seyahat

Yazar: Gavin Francis
Yayınevi: Domingo Yayınevi
Sayfa: 272
Tür: Bilim/Gelişim/Eğitim


İnceleme
2018/06 3 dk 1437

"GERÇEĞİN İÇYÜZÜNÜ GÖSTERMESİ SEBEBİYLE SANATTA ÇİRKİNLİK OLMAZ. AYNI DURUM TIBBİ GÖRÜNTÜLERİN ÇEKİLDİĞİ VÜCUTLAR İÇİN DE GEÇERLİDİR."

Çocukken coğrafyacı olmak isteyen ama cerrah, acil tıp uzmanı ve aile hekimi olan Gavin Francis, yüzyıllardır araştırılan ancak hala tam keşfedilmemiş bir coğrafya olan insan vücudunun yolculuğuna çıkıyor.

Edinburgh'un işlek caddelerinden birinin üzerinde muayenesi olan Francis, mezuniyetinden bugüne kadar muayene ettiği hastaların hikâyelerinden bir kitap oluşturmuş.

insan vücuduna seyahat

Bir malikânede çömez bir bahçıvan olarak çalışan ve gül tarhlarını çapalarken eline batan dikende bulunan stafilokok bakterileri yüzünden karaciğer ve böbreğinin iflas etme aşamasına gelerek ölümün kıyısından dönen Niamh Whitehouse;

Sara nöbetleri geçiren ve beynindeki konuşma bölgesine çok yakın bir yerden ameliyat olan Claire;

Yüz felci geçiren ve kulak arkasından geçen sinir tüpleri üzerinde işlem yapılarak yüzü eski haline getirilmeye çalışılan Emily Parkinson;

Evden dışarı çıkamayacak kadar kuvvetli vertigo ataklarıyla sarsılan John Wirvell;

Yapılan onlarca tetkike rağmen şiddetli kuru öksürüğünün nedeni lenf nodu biyopsisinden sonra anlaşılan Bill Dewart, hikâyelerin başkahramanlarından sadece birkaçı.

insan vücuduna seyahat

GÖZ

Eski Yunan düşüncesine göre görme gözün içindeki ilahi ateş sayesinde mümkündü. İki asır sonra Aristoteles o zaman neden karanlıkta da göremiyoruz diye sorguladı. 17.yy'da Kepler ışığı anlamaya ve gözü incelemeye başladı. Retinaya düşen görüntünün baş aşağı ve arkadan öne doğru yansıdığını buldu. Newton kendi görme beceresini sınamak için ucu kör, tığ benzeri aletlerle kendi gözünde deneyler yapmıştır. Kuantum ve Einstein'ın görelilik teorilerine kadar pek fazla ilerleme kaydedilemedi.

insan vücuduna seyahat

YÜZ

Yüzü katman katman kaldırdığımızda yüzümüze ifade veren birçok kas ile karşılaşırız. Bu kaslara bugüne kadar en çok kafa yoran kişi belki de Floransalı bir avukatın gayrimeşru oğlu olan Leonardo Da Vinci olmuştur. Bir sanatçı ve teknik ressam olarak yüz kaslarını yüzyıllar boyu onun kadar iyi çizen olmadı. Kasların ruhlar ile iletişim halinde olduğuna inandığından yüz kaslarının portresini bile çizdi. "Son Yemek" tablosunda her havariyi farklı bir yüz ifadesiyle çizerek insanın farklı duygularına da dikkat çekmek istedi.

Yüz kasları içerisinde insanlara göre en fazla değişkenlik gösteren ağız köşelerini yana doğru çekerek gülümsememizi sağlayan zygomaticus major ve minör kaslarıdır. Çünkü her insanın farklı bir kahkaha geçmişi olduğu için bu kasın gelişim oranı da farklı olmaktadır. Acı dolu yıllar geçirmiş insanlarda bu kaslar ipincecik teller gibidir. Aynı şekilde farklı yüz kasları da kişinin hayattayken ki tavırları hakkında ipuçları verebilir. Örneğin, corrugstir supercilli kası kaş arasındadır ve kaşlar çatıldıkça kasıldığından eğer bu kaslar çok gelişmişse kişinin çok sinirli ve asabi olduğunu anlayabiliriz. Levator labii superios alaeque nasi kası bir şey hatırlarken çalıştırdığımız üst dudak kasıdır ve burun kanadını yukarıya doğru kaldırır. Orbicularis oculi kası özellikle güneş altında kaldığımızda göz kenarımızda çıkan kazayağı denen kırışıklıkların çıkmasına sebep olur.

insan vücuduna seyahat

KULAK

Vertigo sözcüğü genellikle yükseklik korkusunu anlatmak için kullanılır ancak doktorlar için anlamı, denge organlarımız ile gözlerimiz hareket halinde olup olmadığına dair çelişkili mesajlar verdiğinde ortaya çıkan mide bulantısının eşlik ettiği baş dönmesidir. Binlerce yıldır bir tedavisi bulunmayan vertigo için 1980'lerde Amerikalı KBB Uzmanı John Epley bir kuram öne sürdü. Kristallerin yanlış zarlara yapışmasından değil, yerinden kopup yarım daire kanallarının etrafında serbestçe dolaşırken yarattığı türbülansın beyin tarafından hareket olarak algılanmasından kaynaklanıyordu. Garajında bahçe hortumu parçalarından yaptığı bir iç kulak modeliyle bu kuramına uyacak birtakım çözüm metotları ve kristalleri yerine oturtma modeli geliştirdi. KBB uzmanlarının başı sağa sola çevirerek ve koltuktan geriye çekerek yatırma hareketi bir tedavi yöntemi olarak böylece literatüre girmiş oldu.

insan vücuduna seyahat

AKCİĞER

Steteskopla sağlıklı bir ciğer dinlendiğinde hafif bir esintiyle hışırdayan yapraklarınkine benzer bir ses duyabilirsiniz. Eğer tümör ya da enfeksiyon nedeniyle akciğer dokusunda bir yoğunlaşma varsa ıslık ve uğultu seklinde duyulur. Ellerin üzerine parmakla vurma hareketinde de sağlıklı bir ciğerde yumuşak ve boğuk bir davul sesine benzer bir ses çıkar. Akciğer dokusu sıvıyla doluysa ya da solid bir kitle varsa kasnağa vurulduğundaki gibi sert ve tok bir ses çıkar.

insan vücuduna seyahat

KALINBAĞIRSAK

Bir kişinin genel sağlık durumu hakkında bağırsaklarını hangi sıklıkla boşalttığını sorarak pek çok şeyi anlayabiliyoruz. İshal tiroit hastalığının, kabızlıksa kanserin belirtisi olabilir. Suyun üzerinde yüzen yağlı dışkı, pankreasta sorun olduğunu düşündürebilir.

insan vücuduna seyahat

GENİTAL ORGANLAR

On sekizinci yüzyılın sonlarına kadar Avrupa'da döllenmenin gerçekleşebilmesi için kadın orgazmının da erkek orgazmı kadar önemli olduğuna inanılırdı. Hatta ebelikle ilgili bir ders kitabında klitoris olmadan ne zevk alabileceği ne de hamile kalabileceği yazıyordu. Tecavüz vakalarında kararı bağlayan yargıç eğer kadın gebe kalmışsa cinsel ilişkinin rızaya dayalı olduğuna hükmederdi, çünkü aksi taktirde kadın gebe kalamazdı.

insan vücuduna seyahatArka Kapak

Vücudumuzu yakından tanıdığımızı zannederiz ama insan bedeni aslında çoğumuz için keşfedilmemiş topraklardır. Kaçımız kalbin insan refahıyla nasıl bir bağlantısı olduğunu biliyor? Ya da epilepsi nöbetlerinin beyni nasıl etkilediğini? Veya ayağın insanlık açısından neden belirleyici rol üstlendiğini? Ödüllü yazar Gavin Francis İnsan Vücuduna Seyahat'te okurları bedenin saklı kalmış patikalarında gizemli bir yolculuğa çıkarırken organlarımızın mucizevi işleyişini anlamamızda bize rehberlik ediyor.

Cerrah, acil tıp uzmanı ve aile hekimi olarak edindiği tecrübelerden yola çıkan Francis hastalarının öykülerini, tıp tarihi, felsefe ve edebiyatla harmanlayarak insan vücudunu hastalıkta ve sağlıkta, yaşarken ve ölürken anlatıyor. İnsan Vücuduna Seyahat özünde insan olmanın anlamına dair derin düşünceler barındıran, vücudunuza bakış açınızı değiştirecek şiirsel ve dokunaklı bir kitap.

Aynı Kategoride Eklenmiş Son Kitaplar
Card image cap
Yenilik Algoritması Yeni

Genrich Altshuller

Kendisinden önce binlerce kişinin çözemediği bir problemi çözen bir mucidin sıradışı bir yaratıcı ...

Card image cap
İnsan Yönetimi

Business Review

Pek çok yönetici liderlik tarzının stratejik bir tercihten çok bir kişilik fonksiyonu olduğunu dü ...

En Çok Okunan Kitaplar
Card image cap
İnce Memed 2

Yaşar Kemal

Bu roman, atalarından kalma köy toprağını çektiği her türlü eziyete rağmen terketmeyen, son nefes ...

Card image cap
Kırlangıç Çığlığı

Ahmet Ümit

Suriyeli göçmenlerin dramı, çocuk istismarı ve organ kaçakçılığı, maalesef ülkemizin gündemini hâ ...

Tüm Kitaplar

İncelemesini hazırladığım tüm kitapların listesi için...

Devam...
Kitap Hakkındaki Yorumlarınız

    Kitap hakkında ilk yorumu siz yapabilirsiniz...


Bu siteden elde edilen reklam gelirleri ile kimsesiz çocuklarımıza KİTAP alınmaktadır. Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımız ancak okuyarak geleceğimize şekil verebilirler. Her kitap bir hayattır. Hayatı okunduğu kadardır.

Serdar Kılıçsel © 2018
facebook.com instagram.com linkedin.com