İzafiyet ve Kuantum Fiziği

Yazar: Steven L. Manly
Yayınevi: Tuti Kitap
Sayfa: 136
Tür: Bilim/Gelişim/Eğitim


İnceleme
2019/03 2 dk 1260

"KÖTÜLÜK ATOMLARDA DEĞİL, İNSANIN RUHUNDADIR."

Yirminci yüzyılın en büyük bilim adamı olan Albert Einstein, ününün birçoğunu izafiyet (görelilik) kuramına borçludur. 1905'te formülünü ortaya koyduğu özel görelilik kuramı ve 1915'te formüle ettiği genel görelilik kuramı beraberinde yeni ufuklar getirmiştir.
izafiyet ve kuantum fiziği
ÖZEL İZAFİYET TEORİSİ

1.Varsayım : Işığın hızı, hangi hızla hareket ediyorlarsa etsinler herkes için aynıdır.

2.Vaysayım : Fizik kanunları, hangi hızda hareket ediyosa etsin herkes için aynıdır.

Örneğin Biff bir kamyonun kasasında ve Buffy'de yol kenarında oturuyor olsun. Biff kamyonun içinde elindeki bir ışığı tavanda bulunan aynaya doğru tutsa sadece ışığın yukarı ve aşağı doğru hareketini görür. Ancak çok hızlı giden bir kamyonun dışında bulunan Buffy, ışığın üçgen bir formda yukarı ve aşağı doğru hareket ettiğini görür. Birinci ve ikinci varsayımlar dikkate alındığında ışığın hızı hep sabit olacağından ve Hız = Yol / Zaman olduğundan Buffy'nin gördüğü yol daha uzun olduğu için zaman da Biff'e göre daha uzun olacaktır. Yani zaman görelidir (izafidir). Multak değildir.

izafiyet ve kuantum fiziği

İzafiyette bir bakış açısından diğerine ölçümleri ilişkilendirdikçe zaman ve uzay iyiden iyiye birbirine karışır. Bundan dolayı fizikçiler uzay ve zamanı farklı şeyler olarak düşünmezler. Bunun yerine fizikçiler uzay-zaman kavramını kullanırlar.

Ayrıca özel izafiyet teorisindeki özel kelimesinin anlamı şudur. Bu teori sadece birbirlerine göre sabit hızla hareket eden gözlemcilerin yaptığı ölçümleri ilişkilendirmede kullanılabilir. Bu sınırı kaldırırsak genel görelilik teorisini tarif etmiş oluruz.

KUANTUM MEKANİĞİ

Maddenin dalga benzeri doğasıyla karşı karşıya kalınca fizikçiler kuvvetlerin etkisi altındaki parçacıkların hareketini Newton'un zamanında yapıldığı gibi analiz edemeyeceklerini anladılar. Büyük parçacıklar için, mesela kediler, köpekler için, dalga benzeri özellikler fark edilebilir değildir. Bunlar için eski kurallar hâlâ geçerlidir. Ancak maddenin dalga benzeri özelliklerinin önemli olduğu çok küçük parçacıklar için eski yöntemler artık yeterli değildir. Kuantum mekaniği bu sorunu çözmek için icat edildi. Mesele şu ki kuantum mekaniğinin ortaya koyduğu şeyler çoğumuza çok tuhaf geliyor. Kuantum mekaniği hesaplamalarından çıkan sonuçlar kesinliklerden ziyade olasılıklardır. Bir parçacığın nerede olduğunu kesinkes söyleyemezsiniz, uzaydaki belli bir bölgede nerede olduğuna dair olasılıkları belirleyebilirsiniz ancak.

Örneğin bu durumu resimde görülen bir dağın yamacındaki evlere benzetebiliriz. Bir insan bu evlerden birinde yaşayabilir ama aralarında yaşayamaz. Hangi evde yaşayacağını da kesin bilemeyiz ancak tahmin edebiliriz. Çok enerjisi olan biriyse yükseklerdeki evi tercih edebilir, az enerjisi olan biriyse alçaktaki evlerde yaşamak isteyecektir.

izafiyet ve kuantum fiziği
KISA KISA

Fiziğin temel kanunlarından biri, enerjinin korunumu yasasıdır. Bunun anlamı, enerjinin üretilemeyeceği ve yok edilemeyeceğidir. Aynı şekilde nesneleri hareket ettirme yeteneğine sahip olan şey de enerjidir.

Evrende yüzden biraz fazla sayıda çeşit atom bulunmaktadır. Her bir atom çeşidine element denir. Bunlar çekirdeklerinin büyüklüğüne, daha doğrusu çekirdeğindeki proton sayısına göre birbirinden ayrılırlar. Örneğin hidrojen atomunun 1 protonu varken, uranyum 92, karbonun 12 protonu bulunur.

izafiyet ve kuantum fiziği


Arka Kapak

Her şey görecelidir, gerçeklik bile!
Kuantum, gerçeğin gördüğümüzün ve algıladığımızın dışında olduğuna dair bize ipuçları veren gıdıklayıcı bir teori. Bu konuyla ilgili bilimsel kaynakları da takip etmek gerçekten zor. Ancak artık kuantumdan korkmanıza gerek yok.

Bu kitapta Einstein, Schrödinger, Heisenberg, Planck, Dirac gibi kuantuma dair öncüler size arkadaşlık ederken birçok kavram da zihninizde açıklığa kavuşacak.

Uzay ve zaman, izafiyet teorisi, kara delik, dalga-parçacık, belirsizlik ilkesi, Schrödinger'in meşhur kedisi gibi merak edilen zor konular başlangıç seviyesinde, hem de eğlenceli bir şekilde karşınızda...

Aynı Kategoride Eklenmiş Son Kitaplar
Card image cap
Yenilik Algoritması Yeni

Genrich Altshuller

Kendisinden önce binlerce kişinin çözemediği bir problemi çözen bir mucidin sıradışı bir yaratıcı ...

Card image cap
İnsan Yönetimi

Business Review

Pek çok yönetici liderlik tarzının stratejik bir tercihten çok bir kişilik fonksiyonu olduğunu dü ...

En Çok Okunan Kitaplar
Card image cap
İnce Memed 2

Yaşar Kemal

Bu roman, atalarından kalma köy toprağını çektiği her türlü eziyete rağmen terketmeyen, son nefes ...

Card image cap
Kırlangıç Çığlığı

Ahmet Ümit

Suriyeli göçmenlerin dramı, çocuk istismarı ve organ kaçakçılığı, maalesef ülkemizin gündemini hâ ...

Tüm Kitaplar

İncelemesini hazırladığım tüm kitapların listesi için...

Devam...
Kitap Hakkındaki Yorumlarınız

    Kitap hakkında ilk yorumu siz yapabilirsiniz...


Bu siteden elde edilen reklam gelirleri ile kimsesiz çocuklarımıza KİTAP alınmaktadır. Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımız ancak okuyarak geleceğimize şekil verebilirler. Her kitap bir hayattır. Hayatı okunduğu kadardır.

Serdar Kılıçsel © 2018
facebook.com instagram.com linkedin.com