Kariyer Şövalyesi

Yazar: İlham Süheyl Aygül
Yayınevi: Alfa Yayıncılık
Sayfa: 230
Tür: Bilim/Gelişim/Eğitim


İnceleme
2017/12 4 dk 1434

"HAYALİNİZ OLSUN. HAYALLERİ OLMAYAN İNSANLAR HAYALLERİ OLANLAR İÇİN YAŞAR."

Çalışma hayatı uzun soluklu bir yolculuktur. Yolun bir noktasında hayatımızda herşeyin olduğunu, tek eksiğin "kendimiz" olduğunun farkına varırız. Doğru bir kariyer için güçlü yönlerinizi ve tutkularınızı tespit edin, değerlerinizle onay verin ve hedefinizi belirleyin. Yol boyunca karşılaştığınız insanlarla ağ değil bağ kurarak, kalplerine dokunarak, onlara katkı sunarak ilerleyin. Böylece varacağınız yer "kendiniz" olacaktır.

KARİYERİZM, KARİYERİST

Kariyerizm; kariyer yapmayı en yüksek amaç olarak gören düşünce sistemidir. Kariyerist; kariyerizm öğretisine sıkı sıkıya bağlı olan kimsedir. Bir şekilde bir yere gel ama nasıl gelirsen gel kolaycılığı vardır. Kendilerinden ve şeklini aldıkları kutudan başka bir şey düşünmez, kendilerini gerçekleştirmek, insanların hayatlarına değer katmak peşinde koşmazlar.

Oysa hayatın gerçekleri farklıdır. Kariyerizm ve konformizm doğru idealler olsaydı günümüzde bu kadar insan, kimi ruhunu, kimi aklını, kimisi de kalbini arıyor olabilir miydi?

İŞ VE KURUM KÜLTÜRÜ

Yeni dünyanın gerçeği beyaz yakalının kariyerinin kaptanı olması fikridir. Önceden bir çalışanın tüm çalışma hayatı boyunca aynı kurumda kalma isteği vardı. Artık beyaz yakalıların talepleri değişti. Bunu da sağlayan çok az kurum bulunuyor. Beyaz yakalılar eğitime ve gelişime çok önem veriyor. Kurumların ve İK nın amacı da karakteri işe alıp, yeteneği eğitmek olmalıdır. Çalışanlarının kendilerini gerçekleştirecekleri iklimi yaratıp ve onlara değer katacak bir ortam sağlamalılar. Günümüzde en büyük kurumların öz sermayesi en güçlü, teknolojisi en yüksek olan değil, insana en çok değeri veren ve insanı merkezine alandır. Geleceği günümüzde inşa edenler bu kurumlardır.

AMERİKA YOLCULARI

NASA'dan astronot unvanı alan, İsveç'in 23 yaşında en genç meclis üyesi seçilen, üç boyutlu kütüphanesi bulunan eğitimci gençlerimiz var bizim. Tutku ve hayallerinin peşinde giden bu çocuklar bu topraklarda yetişti. Amerika veya farklı bir ülkeye yerleşme kararı, üzerinde çok düşünülmesi gereken bir karardır. Önemli olan Amerika rüyasını Amerika olmadan başarabilmektir. İnsan nereye giderse gitsin kendini de yanında götürür. Bu yüzden asıl soru; bir amaca doğru mu koşuyorsunuz yoksa bir şeylerden mi kaçıyorsunuz? Mezar taşınızı da yanınızda götürüyor musunuz?

Yurtdışında başarılı olan insanlar çalışmalarının eseri olarak başarmışlardır. Onbeş dakikada anlatılan başarı hikayelerinin ardında onbeşlerce senelik çalışmanın emeği yer alır. Başarı kadar süreci de önemseyin. Süreç olmadan sonuca ulaşılamaz.

KOLTUK YÖNETİCİSİ Mİ, ETKİN YÖNETİCİ Mİ?

Eğer kendi konfor alanından çıkamayan bir koltuk yöneticisiyseniz ve etkin bir yönetici olmak istiyorsanız kulağınıza küpe etmeniz gerekenler:

 • Yöneticilik iş odaklı olmaktan ilişki odaklı olmaya geçilen bir dönemdir.
 • İnsanları yönetemezsiniz. İzin verildiğinde onlar kendilerini zaten yönetirler. Siz onlarla ilişkinizi yönetebilirsiniz.
 • İnsanlar farklıdır. Onlara eşit değil, adil davranın.
 • İşinizi değiştiremeyebilirsiniz belki ama iş yapış yönteminizi değiştirebilirsiniz.
 • Hızlı yürümek istiyorsanız tek başınıza yürüyün. Uzun ve iz bırakarak yürümek istiyorsanız birlikte yürüyün.
 • Duygusal zekası olmayan yönetici tek gözlü yöneticidir.
 • Sonsuz öğrenci olun. Yenileri öğrenmeye eskileri unutmaya hazır olun.
 • İnsanlarla ağ değil, bağ kurun. Onları cesaretlendirin.
 • Başarıyı sürdürülebilir kılın. Yerinizi alacak yeni yöneticiler yetiştirin.
 • Hayatı ıskalamayın. Önemli olan hayatta kalmak değil, hayatın sizde kalmasıdır.

GEZİNEREK YÖNETİM (MBWA)

Gezinerek yönetimin amacı açıkları yerinde yakalamaktır, insanlara suçüstü yapmak değildir. Üst düzey yöneticileri koltuklarından kaldırarak onları ulaşılabilir ve dokunulabilir yöneticiler haline getirebilmektir. Tom Peters’ın kitabında yer verdiği bazı ilkeleriyle MBWA;

 • Zamanınızın en az yarısını çalışanlar arasında geçireceğinizi duyurun.
 • Kendi odanız yerine başkalarının ofislerinde, masalarında toplanmayı tercih edin.
 • Yöneticileri, onlara bağlı çalışanlarla ne kadar sık ve ne düzeyde iletişim kurduklarına bakarak da değerlendirin.
 • Üretim, ARGE gibi bir departmanın yöneticisiyseniz, sahada/fabrikada da ikinci ofisinizin olmasını isteyin.
 • Kendi çalışanlarının hepsinin ad ve soyadlarını ezbere bilmeyen şefi işten çıkarın.
 • Toplantıları ve değerlendirme görüşmelerini sahada yapın.
 • Çalışanlarınızın ofislerine girin ve ara sıra dışarı çıkmalarını hatırlatın.

MENTORUNUZ KİM

Mentorluk deneyim zenginliğiyle güçlendirilmiş koçluğun bir üst aşamasıdır. Koçluk işle, mentorluk kariyerle ilgilidir. İyi bir mentorun size yapacağı en büyük iyilik size zenginliği bahşetmek değil, sizdeki zenginliği fark etmenizi sağlamaktır. Osmanlı İmparatorluğu da mentorluğa önem verirdi. Padişah oğullarını vilayetlere gönderir, burada Lala tarafından idari ve askeri konularda gelişimine rehberlik yapılırdı. Ancak 17.yy’da bu âdet bırakıldı. Sistem bozuldu ve iyi yetişmiş hükümdarlar azaldı.

NEDEN KARİYER ŞÖVALYESİ?

Kariyerliler meydana at üstünde, zırhlarını giymiş, kılıçları elinde gelirler. Piyadeler yani kariyeri olmayanlar her zaman önde paslı süngülerle ölüme gönderilirler. Zaferin süngü ucunda olduğu söylense de gerçek farklıdır. Piyadeler bir taraftan karşıdan gelen düşman birlikleri tarafından yok edilirken, yere düştüklerinde ise arkadan gelen kendi atlı süvarileri tarafından ezilmek durumunda kalırlar.

KİTAP İÇERİSİNDEN ALINTILAR

 • Akıllılar başkalarının hatalarından, diğerleri kendi hatalarından beslenir.
 • Mühim olan "bir şey olmak" değil, "birisi olabilmek"tir.
 • Okulda ders çalışıp sınav olursunuz. Hayatta ise sınav olup ders alırsınız.
 • Yaptığınız işi severseniz mutlu olursunuz, sevdiğiniz işi yaparsanız özgür olursunuz.
 • Kendinizi aklınızla, başkalarını kalbinizle yönetin.
 • Herkes dümen tutabilir ama fırtınalı havalarda gemiyi limana batmadan getirmeyi iyi kaptanlar başarır.
 • Açılmamış kanatların büyüklüğü asla bilinmez.
 • İnsan bu dünyadaki en büyük soru işaretidir.
 • Her insanın yaşadığı en az iki hayatı vardır; biri bildiğimiz vitrinlik, biri bilmediğimiz derinlik (Oğuz Atay)
 • Kendine usta diyebilmen için önce ustanı geçeceksin, sonra seni geçecek bir öğrenci yetiştireceksin. (Japon atasözü)
 • Hayat matematik değil edebiyattır. Aslında ruhlarımız servete ya da iktidara değil sadece manaya ihtiyaç duyar.

SONUÇ

Bir insan için Başarı = Para değildir. Başarı, meslek aşkı, çalışmada sevgi, çalışmada özne olmak, sürekli değer yaratmaktır. Bir kurum için de doğru işi yapmak (strateji), işi doğru yapmak (kalite) ve doğru insanlarla yapmak (ekip) tır. Hayat bir yankı vadisidir. Siz neyi çağırırsanız o da nihayetinde sizi çağırır. Hayat başkası olmak için çok kısa. Ne olursanız olun ama kendinizi tanıyın ve kendiniz olun.
Arka Kapak

Bu satırların yazarıyla çalışma fırsatım oldu. O gerçek bir kariyer şövalyesiydi ve yoluna üçüncü zarı atarak devam etme kararı aldı. Okunası bir kitap ve gerçek bir rol model!
-Ziya Akkurt, CEO-

Son derece etkileyici, iş dünyasının bilinen ama bilinse de pek söz edilmeyen gerçeklerine doğru müthiş bir farkındalık yolculuğu.
-Servet Taze, CEO-

Gerçek bir Mentor'la çıkılan bir yolculuk... Akla, kalbe ve tecrübeye hitap eden bir başucu kitabı...
-Namık Ülke, CEO-

Aygül yazdıklarına referans teşkil edecek birikim ve duru görü sahibi bir yazar olarak ülkemizde önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Bu kitap kariyer yolculuğunuzu samimiyetle gözden geçirmek için müthiş bir fırsat sunmaktadır.
-Önder Halisdemir, CEO-

Felsefe sorgulayıcı analitik ve yaratıcı düşünce demektir. Felsefe, akıl yürütmek demektir. Türkiye’nin en çok gereksinim duyduğu ve eksikliğini hissettiği şeylerden birisi de felsefedir. Felsefeyi eksiksiz, doğru ve tam olarak anlamak ve öğrenmek için kuşkusuz ki filozofların metinleri okunmalı, ayrıca uzmanların ve akademisyenlerin çalışmaları incelenmelidir.

Ancak felsefenin akademi dışında da yaygınlaşması son derece önemlidir. Hem kamu sektöründe hem de özel sektörde çalışan kesim felsefeyle ne kadar çok ilgilenirse, ruhunu ve zihnini o kadar genişletir, evrene, dünyaya ve yaşama bambaşka bir açıdan bakar. Süheyl Aygül, eserlerini kaleme alırken, başka alanlardan olduğu gibi, felsefeden de beslenen, özel sektörde felsefenin önemini ve değerini hisseden nadir kişilerden birisidir. O nedenle, çalışma yaşamı ve özel sektörle ilgili olarak yazdığı eserler, bu alanda yazılmış birçok başka eserden farklı bir konumda ve önemdedir.
-Prof. Dr. Örsan Öymen-

Aynı Kategoride Eklenmiş Son Kitaplar
Card image cap
Yenilik Algoritması Yeni

Genrich Altshuller

Kendisinden önce binlerce kişinin çözemediği bir problemi çözen bir mucidin sıradışı bir yaratıcı ...

Card image cap
İnsan Yönetimi

Business Review

Pek çok yönetici liderlik tarzının stratejik bir tercihten çok bir kişilik fonksiyonu olduğunu dü ...

En Çok Okunan Kitaplar
Card image cap
İnce Memed 2

Yaşar Kemal

Bu roman, atalarından kalma köy toprağını çektiği her türlü eziyete rağmen terketmeyen, son nefes ...

Card image cap
Kırlangıç Çığlığı

Ahmet Ümit

Suriyeli göçmenlerin dramı, çocuk istismarı ve organ kaçakçılığı, maalesef ülkemizin gündemini hâ ...

Tüm Kitaplar

İncelemesini hazırladığım tüm kitapların listesi için...

Devam...
Kitap Hakkındaki Yorumlarınız

  Kitap hakkında ilk yorumu siz yapabilirsiniz...


Bu siteden elde edilen reklam gelirleri ile kimsesiz çocuklarımıza KİTAP alınmaktadır. Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımız ancak okuyarak geleceğimize şekil verebilirler. Her kitap bir hayattır. Hayatı okunduğu kadardır.

Serdar Kılıçsel © 2018
facebook.com instagram.com linkedin.com