Kavim

Yazar: Ahmet Ümit
Yayınevi: Everest Yayınları
Sayfa: 400
Tür: Türkiye Roman


İnceleme
2019/04 4 dk 2303

"BU ÜLKE GERÇEKTEN ÇOK ACIMASIZ BE BAŞKOMİSERİM."

Yaşamın anlamını ararız çoğu zaman; bazıları işinde, bazıları aşkında, bazıları dinde bulur bu anlamı. Bazıları politikada, bazıları sanatta, büyük çoğunluğu da futbolda. Herkes kendine göre bir anlam yaratmıştır. Ancak aradığı bu anlam kaybettiği anne ve babasının katillerini bulup öldürmekte yatıyorsa bir insanın, o zaman hayatı mı yoksa ölümü mü daha çok yücelteceğini düşünmesi gerekir.

Başkomiser Nevzat ve ekibi bu sefer, ailesini dokuz yaşında gözleri önünde kaybeden bir çocuğun büyüyüp intikamını almasına tanıklık edecektir.

Hıristiyanlık, Süryanilik gibi dini bilgilerin ışığında cinayetler araştırılmaya devam ederken polis teşkilatının içinde yaşanan ihanetler de bir bir gün yüzüne çıkacaktır.

kavim
SÖZLER
 • Karanlıkta koşanlar çabuk düşer.
 • Yasaların adaleti sağlayacağına inanır mısın?
 • Kötülüğe yenilme, kötülüğü iyilekle yen.
 • Bazen ne kadar az şey bilirsen, o kadar iyidir.
 • Tanrı'nın evine açılan bir tek kapı vardır, o da insanın yüreğidir.
 • Bu ülke gerçekten çok acımasız be Başkomiserim.
ALINTILAR
 • Bu dünya sonludur, bu beden günahkardır, kirlidir. Saf ve ölümsüz olan sadece sevgidir. Bizi gerçek kurtuluşa götürecek olan da bu sevgidir.
 • İnanç evreninde yolculuğa çıkan biri için mantık kötü bir kılavuzdur.
 • Şu dünyada iki tür insan vardır. Gördüğüne inananlarla, gördükleriyle yetinmeyip gerçeği arayanlar. İkinci türden insanlar duyduklarıyla, gördükleriyle yetinmezler, gerçeği bulmak için hep yeni deliller ararlar. Kendi inançlarını, kendi düşüncelerini, kendi dünyalarını yıkmak pahasına da olsa, korkunç da olsa, olayların perdelediği gerçeği bulmaya çalışırlar. Gördüğüne inananlara gelince, onlar hayata, olaylara bakarken gerçeği değil, inandıklarını doğrulayacak deliller ararlar. Yaşananların içinden kafalarındaki düşünceyi onaylayacak olayları cımbızla çekip alırlar. Çünkü başka türlüsüne inanmak, onların inançlarını, düşünce tarzlarını, dünyalarını yıkacaktır. Dünyalarının yıkılmasını göze alamazlar. Bütün o cesur havalarına rağmen, aslında içlerinde büyük bir korku vardır. Onları yönlendiren de bu korkudur işte.
 • Aquino'lu Aziz Tommaso Hıristiyanlar için çok önemli bir adamdır. İslamiyet'in bir türlü gerçekleştiremediği reformu, Hıristiyanların gerçekleştirmesini sağlayan kişilerden biridir. Aquino'lu Tommaso'nun bazı önemli meselelerde kendine örnek aldığı kişi İbn Rüşd'dü. Yani bir İslam felsefecisi.
 • Kendi kararını her zaman kendin ver kızım derdi babam. Başkalarına dayanarak sonuna kadar yürüyemezsin.
 • Şu ulus devlet dedikleri şey, ne bir doğa yasası, ne de Tanrı'nın emri. Ulus devletlerin kurulması şunun şurasında birkaç yüzyıllık bir mesele. Muhtemelen birkaç yüzyıl sonra da ortadan kalkacak. Beni asıl ilgilendiren kültür. Özellikle de bu topraklardaki tarihsel kültür. Öyle zengin, öyle derin, öyle çok ki.
NOTLAR
 • Büyük tufandan sonra Nuh Peygamber dünyayı üç oğlu arasında bölüştürmüş. Oğullarından Sam'a da Süryanilerin bugün oturdukları bölge de içinde olmak üzere büyük bir kara parçası vermiş. Sam da bu toprakların bir bölümünü oğlu Aram'a bırakmış. Kendilerine Arami demelerinin nedeni bu. Aramilerin dini paganlıkmış. Ancak İsa'nın havarilerinden Aziz Petrus'un çabalarıyla Aramilerin bir kısmı Hıristiyanlığı seçince, kendilerini putperest Aramilerden ayırmak için Süryani adını kullanmaya başlamışlar. Bugün Türkiye'de yaklaşık on beş bin Süryani kaldığı tahmin edilmektedir.
 • Agnostik bilinmezci, gnostik ise sır dinlerden etkilenen kişiler için kullanılır.
 • Süryaniler için önemli bir din kitabı olan Diatesseron dört ezginin harmonisi anlamına gelmektedir.
kavim
KARAKTERLER

Yusuf Akdağ: 1970 Midyat doğumlu, Süryani. Kabzası haç olan bir bıçakla evinde ölü bulunan maktulün yanında bir incil bulunmaktadır. İncil’in üzerinde de kendi kanıyla altı çizilmiş satırlar vardır. Ve sayfanın yanında yine kendi kanıyla yazılmış bir isim: Bundan bin dört yüz yıl önce yaşamış, Süryani bir azizinin ismi; Mor Gabriel.

Gabriel: Yusuf Akdağ’ın kardeşi. Ölen abisinin cesedini teşhis etmek için istanbula geliyor. Ancak ölen kişi abim değildir diyor. Yusuf’un beş sene önce kaybolduğunu, babasının ona Mor Gabriel’in göründüğünü ve Yusuf’un Mor Gabriel’in yanına gittiğini düşündüğünü söylüyor. Süryanice Mor demek aziz demektir.

Selim Uludere: Mardin’de Yusufların köyünde görev alan polis. Sonradan Yavuz isminin takma ismi olduğu, asıl adının Selim olduğu ve yıllar önce Mardin’de patnos makinesine atarak öldürdükleri gerçek Yusuf’un yerine geçtiği öğreniliyor.

Mehmet Uncu: Takma adı Fatih olan ve eskiden çevirdikleri kirli işler sırasında vurularak omiriliğinden aldığı hasar sonucunda felçli kalan polis. Mehmet de Yusuf gibi evinin salonunda sapı demir haçtan yapılma bir bıçakla öldürülmüş olarak bulunuyor.

Cengiz Koçan: Nevzat Başkomserin müdürü. Selim ve Mehmet ile yıllar önce çevirdikleri kirli işler gün yüzüne çıkıyor.

Yusuf’un teyze oğlu Aziz: Manastırdan Mor Gabriel’in el yazması Diatesseron isimli kitabını çalan kişi.

Meryem: Yusuf’un kız arkadaşı, bar işletmecisi. Yanık Fehmi isimli eski bir kabadayının da kızı.

Can Nusayr Türkgil : Mimar Sinan Üniversitesi’nde sanat tarihi üzerine çalışan yardımcı doçent. Yusuf’la dinler üzerine sohbet ediyorlar. Yaklaşık 1 yıldır arkadaşlar. Malik amcanın dükkanında tanışmışlar. Aydın birer öğretmen olan anne ve babası 80 darbesinden önce kimliği belirsiz kişiler tarafından öldürüldüğünde Can dokuz yaşındadır. O yaştan sonra kendisini akrabası büyütüyor ancak hayatın anlamını bir türlü bulamıyor.

Malik Karakuş: Kapalıçarşı’da Orontes isimli bir antikacının sahibi Hıristiyan. Aslında Nusayri olan Malik birgün Şam’a elyazması bir incili görmek için giderken yolda eski zamanlarda yaşamış olan Aziz Paul’un yaşadığı bir ânın aynısının kendi başına geldiğine şahit olur. Reenkarnasyona inanan bir gruba dahil olması sebebiyle de kendisini ilerleyen zamanlarda Aziz Paul’le eşleştirir ve din olarak Hıristiyanlığı seçer. Yusuf’ta bulunan Diatesseron kitabını yüz bin dolar karşılığında alarak manastıra bırakır.

Bingöllü Kadir: Meryem’in Beyoğlu’nda işlettiği barın binasına sahip olmak için onları tehdit eden kabadayı. Bir defa tehdit etmek için mekanı bastığında kavga etmişler ve Yusuf bunları fena benzetmiş.

Tonguç, Tayyar: Meryem’in işlettiği barın korumaları. Tonguç, Yusuf’u öldürdüğünü zannederek Bingöllü Kadir’i, Tayyar da ilerleyen günlerde Can’ı vurarak öldürüyor.

kavim


Arka Kapak

Göğsünde haç saplı bıçakla öldürülmüş bir adam.

Adamın kanıyla satırları çizilmiş bir İncil. İstanbul'dan Anadolu'nun derinliklerine, kadim dinlerin kadim kiliselerine bir yolculuk. Hıristiyanlığın bu topraklardaki kökleriyle yüzleşme. Kavimler bahçesi olan ülkemizin tükenmeye yüz tutmuş kültürlerine bir saygı duruşu... Süryaniler, Nusayriler, Rumlar, Türkler, Kürtler ve bu toprakları ülke yapan halklar... Ülkemiz kültürüyle bezeli, merakla okunan bir roman...

"Genzini yakan koku uyandırdı onu. Bu kokuyu tanıyordu. Yıllarca kapalı kalmış bir kilisenin kokusu. Kilisede yakılan kandillerin, ufalanan taşların, eriyen mermerin, çürüyen ahşabın, yıpranmış sayfaların, küflenen cesetlerin kokusu. Dehşete düşmesi gerekirdi ama sadece çevresine bakındı. Usulca kımıldayan siyah bir leke gördü. Biçimsiz, belirsiz bir leke... Simsiyah bir siluet... Gülümsedi lekeye.

'Mor Gabriel,' diye mırıldandı.Leke yaklaştı, yaklaşınca insan cismine bürünüverdi. Siyahlar içinde bir insan. O insan başucuna geldi, kulağına fısıldadı: 'Beni tanıdın mı?'

'Mor Gabriel’, diye mırıldandı yine. Ağzından Mor Gabriel sözcükleri dökülürken müziği duydu; derinden, çok derinden gelen bir ayin müziği. Bilmediği bir dilde yinelenen tutkulu bir mırıltı, kendinden geçmiş birinin söylediği bir tekerleme. Aynı anda haçı fark etti. Gümüşten bir haç. Adam haçı elinde mi taşıyordu, yoksa göğsünde mi, anlamaya çalışırken, boşluğu ikiye bölen bir parıltı yandı söndü. Bir acı hissetti. Parıltı yeniden yandı söndü, acı kayboldu, bütün bedenine bir rahatlık yayıldı."

Aynı Kategoride Eklenmiş Son Kitaplar
Card image cap
Aşkımız Eski Bir Roman Yeni

Ahmet Ümit

Ahmet Ümit'in edebiyat dünyasına kazandırdığı o meşhur karakteri Başkomser Nevzat'ın kahramanı ol ...

Card image cap
Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik

Yaşar Kemal

Üç Anadolu Efsanesi, üç türkü, üç mücadele, üç yiğit, üç güzel, üç aşk... Bir at, bir saz, bir ge ...

En Çok Okunan Kitaplar
Card image cap
İnce Memed 2

Yaşar Kemal

Bu roman, atalarından kalma köy toprağını çektiği her türlü eziyete rağmen terketmeyen, son nefes ...

Card image cap
Kırlangıç Çığlığı

Ahmet Ümit

Suriyeli göçmenlerin dramı, çocuk istismarı ve organ kaçakçılığı, maalesef ülkemizin gündemini hâ ...

Tüm Kitaplar

İncelemesini hazırladığım tüm kitapların listesi için...

Devam...
Kitap Hakkındaki Yorumlarınız

  Kitap hakkında ilk yorumu siz yapabilirsiniz...


Bu siteden elde edilen reklam gelirleri ile kimsesiz çocuklarımıza KİTAP alınmaktadır. Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımız ancak okuyarak geleceğimize şekil verebilirler. Her kitap bir hayattır. Hayatı okunduğu kadardır.

Serdar Kılıçsel © 2018
facebook.com instagram.com linkedin.com