Kendi Kendine MBA

Yazar: Josh Kaufman
Yayınevi: Pegasus
Sayfa: 528
Tür: Bilim/Gelişim/Eğitim


İnceleme
2017/09 1 dk 6922

Kitabın yazarı Josh Kaufman, bugüne kadar kendi gelişimi için okuduğu onlarca kitap ve takip ettiği yüzlerce blog içerisinde yazan bilgileri analiz edip sentezleyerek kendi MBA programını yaratmış. Bu içerikten herkesin faydalanabilmesi amacıyla da Kendi Kendine MBA konseptini yaratarak araştırmalarını derlediği bir kitap haline getirmiş.

Binlerce dolar para vererek ve hayatlarının iki yılını değersiz bir kağıt parçası için harcayarak insanların boş bir çaba içerisine girdiğini söylüyor. Bunun yerine insanların zamanlarını ve paralarını gerçek bir iş deneyimi yaşamak için harcamalarının daha doğru olacağını ve işletme okulunu pas geçerek kendini eğitmenin daha doğru olacağını ekliyor.

Kitapta MBA kavramları 11 ana başlık altında 248 alt başlık olarak incelenmiş. Yüksek lisans eğitimi alırken öğrendiğimiz bilgilerden daha değerli ve uygulanabilir olduğunu iddia ediyor. Gerçekten de müthiş doyurucu bir içeriğe sahip. Yabancısı olduğumuz iş birimleri hakkında farklı bakış açıları kazanmamızı sağlıyor. Ancak nasıl ki bir yüksek lisans eğitimini birkaç hafta içerisinde bitiremiyorsak, bu kitabı okumayı da birkaç hafta içerisinde bitirip kenara bırakamayız. Sürekli elimizin altında bulunması gereken başvuru kaynağı kitaplarından biri. Okuması yorucu ama kesinlikle çok zevkli.

kendi kendine mba

Aşağıda yazarın kendisi için hazırladığı bir soru listesi yer alıyor. Bu listenin amacını, hem bir birey hem de bir profesyonel olarak hayatını nasıl geliştireceğinin yollarını araması ve bulması olarak belirtiyor. Bu sorular, kim olduğumu ve kariyerimdeki zor zamanlarda ne yapmak istediğimi bana gösterdi diye de ekliyor. Sizler de buna benzer soru setleri oluşturarak gelişiminize destek olabilirsiniz.

kendi kendine mba


Arka Kapak

-Bu kitabı okumamanın Hiçbir Bahanesi olamaz.-
-Seth Godin-

Bu Kitabı Okuyun Paranız Da Zamanınız Da Size Kalsın
Harvard ve Stanford gibi seçkin okullar bile, çağımızın gereksinimlerini karşılamayan, güncelliğini yitirmiş PowerPoint sunumları ile gereksiz finansal modelleri öğretmekten ileri gidemezken, Kaufman, size bir işin gerçekten nasıl yürüdüğünü gösteriyor. Bu kitapta başarılı olmak için bilmeniz gereken üretim, satış ve pazarlamanın temel prensipleri ile insan psikolojisi, takım çalışması ve sistem yaratmanın en ince ayrıntılarını bulacaksınız.

Modern işletme eğitiminin kendini yetiştirmiş, aykırı profesörü Josh Kaufman ders kitaplarını yırtıp attı ve dünya genelinde yüz binlerce kişinin, iş hayatıyla ilgili en temel kavramları kendi başlarına öğrenmelerini sağladı. Şimdi de girişimcilik, pazarlama, satış, müzakere, üretim, verimlilik ve daha birçok konuyu tek bir kitapta toplayarak okurla buluşturuyor. Kendi Kendine MBA en değerli işletme derslerini, gerçek hayatta karşınıza çıkacak zorlukları aşmanıza yardım edecek bir şekilde basit ve etkili zihin modellerine dönüştürüyor.

İşletme okullarına gitmek yerine bu kitabı okuyun. Hem daha iyi sonuçlar alacak hem de yüz binlerce doların cebinizde kalmasını sağlayacaksınız.

Bu kitapla birlikte öğreneceğiniz temel prensipler:
Başarılı kararlar almak
Kişisel verimliliğinizi en yüksek düzeye çıkarmak
Belirsizlik ve kararsızlıkla başa çıkmak
Sonuçlarınızı geliştirmek için zekice deneyler yapmak

Ayrıca,
İşlerin, teoride değil de pratikte gerçekten nasıl yürüdüğünü
Yeni iş fikirlerini değerlendirirken neyin gerçekten önemli olduğunu ve neyin olmadığını
Sıfırdan yeni bir işin nasıl kurulacağını
Var olan bir işin nasıl geliştirileceğini
Kişisel hedeflerinize ulaşmak için işle alakalı becerilerinizi nasıl kullanacağınızı anlayacak ve dünya nüfusunun bu konuları bilen %0.01 lik kesiminin içinde yer alacaksınız.

Aynı Kategoride Eklenmiş Son Kitaplar
Card image cap
Yenilik Algoritması Yeni

Genrich Altshuller

Kendisinden önce binlerce kişinin çözemediği bir problemi çözen bir mucidin sıradışı bir yaratıcı ...

Card image cap
İnsan Yönetimi

Business Review

Pek çok yönetici liderlik tarzının stratejik bir tercihten çok bir kişilik fonksiyonu olduğunu dü ...

En Çok Okunan Kitaplar
Card image cap
İnce Memed 2

Yaşar Kemal

Bu roman, atalarından kalma köy toprağını çektiği her türlü eziyete rağmen terketmeyen, son nefes ...

Card image cap
Kırlangıç Çığlığı

Ahmet Ümit

Suriyeli göçmenlerin dramı, çocuk istismarı ve organ kaçakçılığı, maalesef ülkemizin gündemini hâ ...

Tüm Kitaplar

İncelemesini hazırladığım tüm kitapların listesi için...

Devam...
Kitap Hakkındaki Yorumlarınız

    Kitap hakkında ilk yorumu siz yapabilirsiniz...


Bu siteden elde edilen reklam gelirleri ile kimsesiz çocuklarımıza KİTAP alınmaktadır. Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımız ancak okuyarak geleceğimize şekil verebilirler. Her kitap bir hayattır. Hayatı okunduğu kadardır.

Serdar Kılıçsel © 2018
facebook.com instagram.com linkedin.com