Pep Guardiola

Yazar: Miguel Angel Violan
Yayınevi: İndigo Kitap
Sayfa: 240
Tür: Bilim/Gelişim/Eğitim


İnceleme
2018/03 4 dk 2967

"DEĞERLİ OLMAK İÇİN CESUR OL"

Pep Guardiola, FC Barcelona teknik direktörü olarak göreve getirilişinden sadece iki sene sonra kazanabileceği dokuz kupanın yedisini almıştı: 2 La Liga Şampiyonluğu, 1 Kral Kupası, 1 Şampiyonlar Ligi Kupası, 1 İspanya Süper Kupası, 1 UEFA Süper Kupası ve 1 FIFA Dünya Kulüpler Kupası.

Bu daha önce hiçbir İspanyol takımının elde edemediği bir başarıydı: La Liga - Kral Kupası - Şampiyonlar Ligi üçlemesi daha önce hiç başarılmamıştı.

Takım arkadaşları ve ailesi, onun başarısındaki sırrı, onun liderliğini perçinleyen ve kendine has özellikleri ile açıklıyor: Fedakârlık, mütevazılık, kendini adamışlık, zekâ, mantık ve uyum.

pep guardiola

13 yaşında girdiği FC Barcelona'nın La Masia futbol altyapı akademisi onun hayatını şekillendirdi. Duyarlılığı ve zekâsı Guardiola'nın burada kişiliğinin özünü oluşturan elementler oldu.

Top toplayıcısı olarak başladığı La Masia'da, önce futbolcu sonra Barcelona B takımı direktörü oldu. Aynı yolda devam ederek La Liga'ya kadar yükseldi.

Teknik direktör olarak sergilediği bu davranışlar başarıya giden yolda tüm engelleri aşmasını sağladı.

 • Antrenmana herkesten önce gelir ve çoğu zaman en son ayrılır.
 • Rakiplerini titizlikle analiz ederek onların zayıf ve güçlü yanlarını ve bunlara karşı nasıl hareket edileceğini belirler.
 • Kendi kurduğu uzman teknik ekipten yararlanır.
 • Kadrosundaki tüm oyuncuların kişisel ihtiyaçlarını teknik adamlık prensibi doğrultusunda karşılamaya çalışır.
 • Basına belirli aralıklarla konuşur ama içinden gelerek söz vermişse onu mutlaka tutar. Bu çerçevenin dışında özel röportaj vermez.
 • Teknik ekibiyle iç içe ve güven içinde çalışır, yine de bilgi sızmasını önlemek için bazı kurallar uygular.
 • Toplum içindeyken oyuncularını över ve onları zaferlerin asıl kahramanları olarak addeder.
 • Oyuncularını dinlemek, onların isteklerine ve şikâyetlerine çözüm bulabilmek için her zaman onlarla iletişime geçmeye hazırdır.
pep guardiola

Hayat başarı ve başarısızlıkların toplamıdır

Guardiola başarısız olursa, kısa bir süre ıstıraba kapılır ama o çok bilinen soğukkanlı duruşuna hemen geri döner. Böyle durumlardaki ağırbaşlılığı onun en önemli özelliklerinden biridir.

Guardiola başarılı olsa bile bitecek olan sözleşmesini uzatmaz. Muhtemelen bir sene tatil yapar ve daha sonra kendisini keşfetmesini sağlayacak, ufkunu sürekli genişletecek farklı bir lig seçer.

Her zaman mütevazı olmayı öğütler

Tüm takıma enjekte ettiği bir özellik vardır: Mütevazılık. Rakibe duyulan saygı, kazanılan zaferlerde ölçülü olmak ve gerektiğinde kendini eleştirebilmek. Tüm bu faktörler sayesinde Barça kazansa da kaybetse de her zaman farkını ortaya koymaktadır.

Liderlik büyüklük gerektirir

Eğer takımınızın yenilmez oyunculardan kurulu olmasını istiyorsanız onlara öylelermiş gibi liderlik edin. Lider diğer insanların bir aynasıdır. Büyük liderler çevresindekilerin de büyük olduğundan emin olurlar. Kimse büyük olmayan bir lideri takip etmek istemez.

Aile hayatında gizlilik esastır

Özel hayatının gizliliğine olabildiğince dikkat eder. Medyanın gücünü de bildiğinden halk arasındaki imajı için de çok titiz davranır. Aile hayatında eşinden de sonsuz destek alır. Eşi Cristina, evleri ve üç çocuğuyla ilgilenir. Hepsinin sorumluluğunu başarıyla yerine getiren Cristina, Guardiola'nın özel hayat gizliliğinden dolayı etrafta fazla gözükmeyi sevmez. Futboldan sonra da bir hayatının olduğunun farkındadır ve iyi bir aile reisi olmak istediğinin altını çizer. Çocuklarına herhangi bir etiketleme yapmadan onlara hata yapma imkânı sunan bir baba olmak istediğini söyler.

pep guardiola

Yeni görevler yeni sorumluluklar getirir

Bayern Münih'e teknik direktör olarak gittikten sonra hevesli bir şekilde Almanca dersleri aldı. Hatta sözleşme imzalandıktan sonra, Münih'e gelmeden altı ay evvel Almanca öğrenmeye başlamıştı. Alman bir eğitmen ile günde dört saat çalışıyor ve boş zamanlarında da Goethe'nin anlatımı ile ilgili fazladan alıştırmalar yapıyordu.

Konuşurken de kendi üslubunu yaratır

Sesi çok kararlıdır. Okuyarak konuşmaz. Katılımcılara bakar. Gözlerini onlardan kaçırmaz. İfadeleri sanki kafasında kendi kendine konuşur. Bu bir konuşma yaparken insanların büyülenmesini sağlayan etkili ve cazibeli bir yöntemdir. Aynı zamanda başkalarından öğrendiklerini öne çıkararak mütevazı olmanın önemli olduğunu ısrarla tekrarlar.

İlgi alanları ve hobileri

Katalanca, İspanyolca, İngilizce ve İtalyanca dillerini konuşabilir. Başka ülkelerden müziklere ilgi duyar. Değişik yemekleri ve lezzetleri denemeyi çok sever. Kitap okumayı hiç bırakmaz. Şiirleri sever ve hatta bazen yazar. Bir dünya vatandaşıdır ama özünde Katalanlık vardır.

Kurumsal kimliğe önem verir

Uzun yıllardır aynı kulüpte çalışması bize bir insanın bir kuruma iyi bir hizmet sunmak istiyorsa o kurumu tanımasının önemli olduğunu gösteriyor. Kurumun özünü idrak etmek, onun ruhunu, genetik kodunu, içindeki insanların durumlarını, geri planda barındırdığı yardımcıları ve kültürel özelliklerini bilmek gerekir. En ufak detaylar bile hemen hemen bilinmelidir. Tarih bizimle başlamış değildir. Her zaman bizden önce yaşamış olanlar vardır ve öğrenmemiz gereken olaylara imza atmışlardır.

pep guardiola

Mağlubiyetin bile bir zarafeti vardır

Şampiyonlar Ligi'ndeki ilk sezonunda oynanan Chelsea-Barcelona maçının sonuna yaklaşılırken rakip teknik direktör Guus Hiddink'e gidip ona sarılarak kazanmak üzere oldukları zaferden dolayı onu kutlamıştı. Birkaç saniye sonra ise Iniesta golünü atmış ve her şeyi değiştirmişti. Yine de bu çok etkileyiciydi. O anki bir mağlubun zarafetini gösteriyordu.

Bilimsel sonuçlar zafere götürür

Futbola adeta bilimsel bir bakış açısıyla yaklaştığı görülür. Eğer bir oyunu kazanamazsa onu bir açıklama getirene kadar defalarca analiz eder.

Ortak akıl onun tarzının ana fikridir

Ortak akıl denilen şey de çevremizdekileri düşünebilme yetisidir. Akıl sözcüğü düşünme kapasitesini betimlerken ortak ise toplumu ve sosyal çevremizi anlatır.

100 Maddelik değerler kataloğu

 1. Değişimcilik
 2. Arkadaşlık
 3. Eğitim
 4. Konukseverlik
 5. Güven
 6. Diyalog yeteneği
 7. Kardeşlik
 8. Şeref
 9. Bağışlayıcılık
 10. Sadakat
 11. Onaylama
 12. Tutarlılık
 13. Özveri
 14. Düşünce
 15. Varlık/Fiziksellik
 16. Zarafet
 17. Uysallık
 18. Fedakarlık
 19. Neşe
 20. Destekleyicilik
 21. Yardımseverlik
 22. Ekolojik farkındalık
 23. Soğukkanlılık
 24. Hassasiyet
 25. Tutumluluk
 26. Dinginlik
 27. Minnettarlık
 28. Evrensel dayanışma
 29. Sadelik
 30. Sürdürülebilirlik
 31. Kibarlık
 32. Nezaket
 33. Saygı
 34. Sempati
 35. İncelik
 36. Samimiyet
 37. Aklıselimlik
 38. Cömertlik
 39. Duyarlılık
 40. Ağırbaşlılık
 41. Huzur
 42. Güzellik
 43. Yoğunlaşabilme
 44. İsteklilik
 45. Dinginlik
 46. Benzersizlik
 47. Yalnızlık
 48. Rahatlık
 49. Anlayış
 50. İnatçılık
 51. Takat
 52. Mütevazılık
 53. Sır tutabilme
 54. Sabır
 55. Dinleme yeteneği
 56. Azim
 57. Merhamet
 58. Sakınabilme
 59. Doğruculuk
 60. Esneklik
 61. Doğallık
 62. Eğlendirme
 63. Espri anlayışı
 64. Şakacılık
 65. Zekilik
 66. Merak
 67. Saygınlık
 68. Hoşgörü
 69. İçtenlik
 70. İyi konuşmacılık
 71. Gayret gösterme
 72. Dürüstlük
 73. Hayal gücü
 74. Rekabetçilik
 75. Akıllılık
 76. Dakiklik
 77. Çeviklik
 78. Sertlik
 79. Verimlilik
 80. Hazırlıklı olma
 81. Hafıza
 82. Ciddiyet
 83. Sorumluluk hissi
 84. Denklik
 85. Masumiyet
 86. Özgürlük
 87. Makul olma
 88. Aileye bağlılık
 89. Akla yatkınlık
 90. Tahammül
 91. Saflık
 92. Yaratıcılık
 93. Cesurluk
 94. Eleştirme yeteneği
 95. Güç
 96. İnanç
 97. Yücelik
 98. Sükûnet
 99. Haklılık
 100. Umut
pep guardiolaArka Kapak

Modern futbolun bir efsanesi haline genel Pep Guardiola'yı anlamak için yapmak gereken tek şey perdenin arkasına geçerek Guardiola Sistemini incelemek. Guardiola'nın karakteri, liderlik vasıfları, ilişkileri ve birçok detayı barındıran bu sayfalarda asıl cevaplanması gereken sorunun da tatmin edici bir karşılığı bulunuyor: Sürekli evrim geçiren ve çağdaş futbola yön veren Pep Guardiola'dan ne öğrenebiliriz?

Barcelona'da yıldızı parlayan Pep Guardiola'nın sağlam adımlarla nasıl zirveye yürüdüğünü, istisnai bir takımda, sıra dışı futbolcularla nasıl iletişim sağladığını ve aynı zamanda kulüpten dışarı çıktığında nasıl bir hayatı olduğunu, modern futbolda rol model olacak kadar büyük başarısını nasıl yakaladığını tüm samimiyetiyle anlatıyor.

"Barcelona'dan ayrılmamın tek sebebi; mükemmel oynuyorduk ve yapacağımız yeni hiç bir şey kalmamıştı."
- Pep Guardiola -

Aynı Kategoride Eklenmiş Son Kitaplar
Card image cap
Yenilik Algoritması Yeni

Genrich Altshuller

Kendisinden önce binlerce kişinin çözemediği bir problemi çözen bir mucidin sıradışı bir yaratıcı ...

Card image cap
İnsan Yönetimi

Business Review

Pek çok yönetici liderlik tarzının stratejik bir tercihten çok bir kişilik fonksiyonu olduğunu dü ...

En Çok Okunan Kitaplar
Card image cap
İnce Memed 2

Yaşar Kemal

Bu roman, atalarından kalma köy toprağını çektiği her türlü eziyete rağmen terketmeyen, son nefes ...

Card image cap
Kırlangıç Çığlığı

Ahmet Ümit

Suriyeli göçmenlerin dramı, çocuk istismarı ve organ kaçakçılığı, maalesef ülkemizin gündemini hâ ...

Tüm Kitaplar

İncelemesini hazırladığım tüm kitapların listesi için...

Devam...
Kitap Hakkındaki Yorumlarınız

  Kitap hakkında ilk yorumu siz yapabilirsiniz...


Bu siteden elde edilen reklam gelirleri ile kimsesiz çocuklarımıza KİTAP alınmaktadır. Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımız ancak okuyarak geleceğimize şekil verebilirler. Her kitap bir hayattır. Hayatı okunduğu kadardır.

Serdar Kılıçsel © 2018
facebook.com instagram.com linkedin.com