Sonsuzluğun Sonu

Yazar: Isaac Asimov
Yayınevi: Monokl
Sayfa: 240
Tür: Dünya Roman


İnceleme
2017/12 2 dk 1892

"İNSANLIĞIN DAHA YÜKSEK AȘAMALARA GELEBİLMESİ İÇİN BÜYÜK SINAVLARLA KARȘILAŞMASI GEREKİR. TEHLİKE VE TEDİRGİN GÜVENSİZLİKTEN İNSANLIĞI DAHA YENİ, DAHA YÜKSEK ZAFERLER KAZANMAYA İTEN BİR GÜÇ DOĞAR."

“Bilimkurgunun Babası” unvanıyla anılan Isaac Asimov 1953 yılında, Time dergisinin 1938 tarihli bir sayısına bakarken, nükleer patlama sonrası ortaya çıkan bir mantar bulutu fotoğrafı görür. Bu fotoğrafa uzun uzun baktıktan sonra zaman yolculuğu ile ilgili bir kitap yazma fikrine kapılır. Orjinal adı "The End of Eternity" olan "Sonsuzluğun Sonu" kitabını yazmaya başlar. 1954'te romanı bitirir ancak kitabı yayınevlerine bir süre kabul ettiremez. Kitap ancak 1955 yılında yayımlanır.

Zaman yolculuğu 24.yy'da yaşamış olan Mallahsohn adında bir mucit tarafından icat edilir. Kibrit başı kadar bir cisim zamanda sadece 2 saniye ileri veya geri gidebilmektedir. Çok karmaşık ve çok fazla enerji gerektiren bir işlemdir bu. İlerleyen yüzyıllarda bilim adamları, saç kılı kalınlığındaki bir zaman alanını, güneşin süpernovaya dönüşüp etrafına sonsuz bir enerji yaydığı bir zamana ulaştırmayı başarırlar. Ve buradan enerji çekimi yaparlar. Sonsuzluğun enerjisi buradan, milyarlarca yıl gelecekten böylece alınmış olur.

Bu buluşun sonrasında bir Sonsuzluk Birimi kurulur ve zamana müdahale edilmeye başlanır. Müdahaleler, kontrollü ve bilinçli bir şekilde, ne yaptığını bilen uzman kişiler tarafından yapılır. Bu kişilere Teknisyen adı verilmektedir. Teknisyenlerin ofislerini de içeren Sonsuzluk Birimi, zamanın dışında bir alanda yer alır. Birimde yaşayanlar kendilerine Sonsuzlar dese de bu durum kendilerini ölümsüz kılmamaktadır.

Zaman yolculuğunda geri gelinebilen en eski tarih 24.yy'dır. Yani zaman alanının keşfedildiği tarih. İlkel zamanlar olarak adlandırılan günümüzde zaman kazanları bulunmadığı için yolculuk yapılamıyor. Gelecekte ise en ileri yasak zamanlar adı verilen bir zamana kadar yolculuk yapılabilir. Daha fazla ileriye gidildiğinde, üzerinde insanların yaşamadığı ölü bir gezegen manzarasıyla karşılaşılır. Bu da sonsuzluk biriminin kuruluş amacına ters düştüğü için bu uzak zamana yolculuk yapmak anlamsızdır.

Romanın başkarakteri Teknisyen Harlan, kendi zaman çizelgesinden koparılmış bir sonsuz. Çok başarılı gözlemler yapmaktadır ve verdiği kararlarla en üst rütbelilerinden biri olan Kıdemli Bilgisayar Twissell'in gözüne girerek kendisinin özel asistanı olur. Aynı zamanda teknisyen rütbesi de alır. Teknisyenler gerçeklik değiştirmesi yaparlar. Duygusuz bir yaşama sahiptirler. Harlan da, bu özellikleriyle her geçen gün başarısını arttıran bir teknisyendir. Bir gün hiç olmaması gereken bir şey olmuş ve Harlan yapmış olduğu bir zaman yolculuğunda gördüğü Noys Lambent'e aşık olmuştur. Bu aşk onu inandığı kurallara ve değerlere karşı bir sorgulama içerisine sokar. Sonsuzluğu yıkmayı bile düşünür. Bundan sonra en büyük soru, Harlan'ın aşkı uğruna ne kadar ileri gidebileceğidir?Arka Kapak

"Sonsuzluğun Sonu" bir bilimkurgu dehasının kaleminden, her sayfasında heyecanlandıran, şaşırtıcı dönüşlerle okuyucunun nefesini kesen unutulmaz bir klasik. Zamana, Sonsuzluğa ve Gerçekliğine ilişkin sarsıcı bir arayış: Sonsuzluğun sınırlarında, zamanın kıyılarında bir aşk ve kurtuluş öyküsü.

Bilimkurgunun kurucusu sayılan Asimov aşılamamış kavrayışı ve kurgularıyla dünya edebiyatını ve bilimini büyülemeye devam ediyor. Sonsuzluğun Sonu, aşkın zamanlar aşan gücünün öyküsü.

"Asimov'un en etkili eseri. Bir bilimkurgu başyapıtı."
-Locus-

"Bu zaman yolculuğu öyküsü edebiyat çevrelerince Asimov'un en dahiyane eseri olarak kabul ediliyor."
-Entertainment Weekly-

"Sonsuzluğu dolaylı bir yoldan keşfettik. Önce Gerçekliklerin hesabını geliştirdik ve kendi Gerçekliğimizi test ettik. Çok küçük bir olasılığın sonucu olan bir Gerçeklikte yaşadığımızı bulunca hayrete düştük."

"Ne yazık ki, Galakside yalnız değiliz. Başka gezegenleri olan yıldızlar var, biliyorsun. Hatta başka zekâlar. En azından bizim Galaksimizde insandan daha eski olan yok, ama insanoğlunun Dünya'da kaldığı 125.000 Yüzyıl boyunca daha genç zekâlar bizim düzeyimize geldiler, hatta bizi geçtiler. Yıldızlararası seyahati geliştirip, Galaksiyi sömürgeleştirdiler."

Aynı Kategoride Eklenmiş Son Kitaplar
Card image cap
Ve Dağlar Yankılandı Yeni

Khaled Hosseini

Uçurtma Avcısı romanı ile tüm dünyanın tanıdığı ve merakla takip ettiği bir yazar olan Khaled Hos ...

Card image cap
Gece Ana

Kurt Vonnegut

1922 yılında ABD'nin Indianapolis şehrinde dünyaya gelen Amerikalı Hümanist yazar Kurt Vonnegut, ...

En Çok Okunan Kitaplar
Card image cap
İnce Memed 2

Yaşar Kemal

Bu roman, atalarından kalma köy toprağını çektiği her türlü eziyete rağmen terketmeyen, son nefes ...

Card image cap
Kırlangıç Çığlığı

Ahmet Ümit

Suriyeli göçmenlerin dramı, çocuk istismarı ve organ kaçakçılığı, maalesef ülkemizin gündemini hâ ...

Tüm Kitaplar

İncelemesini hazırladığım tüm kitapların listesi için...

Devam...
Kitap Hakkındaki Yorumlarınız

    Kitap hakkında ilk yorumu siz yapabilirsiniz...


Bu siteden elde edilen reklam gelirleri ile kimsesiz çocuklarımıza KİTAP alınmaktadır. Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımız ancak okuyarak geleceğimize şekil verebilirler. Her kitap bir hayattır. Hayatı okunduğu kadardır.

Serdar Kılıçsel © 2018
facebook.com instagram.com linkedin.com