Yaratıcılık

Yazar: John Hegarty
Yayınevi: Mediacat Yayıncılık
Sayfa: 124
Tür: Bilim/Gelişim/Eğitim


İnceleme
2019/06 2 dk 990

"Kalbin bugün bildiklerini, beyin yarın anlayacaktır."

Yaratıcı bir kariyerin yapıtaşlarını oluşturmak istiyorsanız hassas, tutkulu, ilgili, düşünceli, bağlı ve hepsinden önemlisi kaşif olmak gerekmektedir.

Yaratıcılığı tanımlamanın pek çok yolu var, ama en beğenileni "benliğin ifadesi" tanımıdır.

Yaratıcılığın belirli bir kural seti yoktur. Eğer böyle olsaydı, herkes bu kurallara uyarak yaratıcı olabilirdi. Ancak ne var ki, yaratıcılığa yol gösterecek bir takım ipuçlarını izlemenin de elbette çok faydası olabilir. Bu kitapta işte bu ipuçlarını buluyoruz.

yaraticilik

Fikirler, başka fikirlerden daima ödünç alır, birleştirir, onları yıkar ve geliştirir. Dolayısıyla fikirlerimizin orijinal olması gerekmiyor. Hatta orijinal diye bir kavramda bulunmuyor. Çünkü bu hayatta her şey birbirinden ilham alarak gelişiyor. Bu yüzden orijinal yerine taze kelimesini kullanıyorum ve yaratıcılığı şöyle tanımlıyorum: Yaratıcılık, dünya görüşümüzü sorgulamalı, açıklamalı ve buna ilham kaynağı olmalıdır; dolayısıyla tazelik ararken kendinize şu soruları sorun:
- Bu yaratıcı iş sizin dikkatinizi çekiyor mu?
- Bu iş sizin konuya başka bir açıdan yaklaşmanızı sağlıyor mu?
- Bu iş ve bunun yaratılma süreci dünyayı daha farklı, daha etkileyici, ilham verici veya düşündürücü bir şekilde anlamanızı sağladı mı?

Bunun yanında yaratıcı olmak için öyle bir şey gerekir ki, belki de içlerinde en önemlisidir; o da şüphesiz "Korkusuzluk". Korkusuzluk belli bir formüle bağlı kalan bir şeyi üretmemek için mutlaka gerekmektedir. Aksi halde bir şeylere bağlı kalma korkusu bizim yaratıcılığımızı tamamen engelleyecektir.

Yarattığınız şey her ne olursa olsun, sadelik esas hedef olmalıdır. Reklamcılık terminolojisinde, kısatmanın gücü, karmaşık bir düşünceyi ele alıp bunu sade ve güçlü bir mesaja dönüştürmeyi ifade eder.

yaraticilik

Bir fikri gerçekleştirme sürecinde karşımıza çok fazla engel çıkacaktır. Böyle durumlarda eğer dünya size zik çiziyorsa, siz de zak çizin. Yani düşünce tarzınızı karşıt yönden bakarak yeniden şekillendirin. Kim bilir, belki yeni bir şey bile keşfedebilirsiniz.

Yeni teknolojiler sürekli gelir ve gider. Ancak yeni bir teknoloji geliştirildiğinde bunu yaratıcılığa artık kapanmış bir alan olarak düşünmeyin. Gutenber matbaayı keşfetmiş olabilir ama yayın sektörünü yaratmadı. Ya da Kumiere kardeşler, film makinesini keşfetmiş olabilir ama sinema sektörünü de onlar yaratmadılar. Bu yeni teknolojilerin potansiyelini fark ederek, bunlardan yararlanarak farklı kişiler bu sektörleri yarattılar.

Alaycılık, yaratıcılığın sonudur. Bir fikri ve yaratıcı bir kariyeri her şeyden çok daha hızlı ve tamamen yok eder. Bu yüzden dikkatli olun. Fikirlerinizi gömmek isteyen insanların arasına girmeyin.

Para muhakkak ki çok etkili bir değerlidir. Ancak paranın sesi varsa, ruhu olmadığını da unutmamak gerekir. Bu bir felsefe değil, bir araçtır. Zengin olmanın en iyi yolu, eğer gerçekten istediğiniz buysa, dünyanın istediği, hayran olduğu veya hakkında konuştuğu, insanların hayal gücünü yakalayacak ve kendilerini duygusal veya fiziksel olarak daha iyi hissetmelerini sağlayacak bir şeyi keşfetmektir.

Hız unsurunu karşınıza engel olarak koymayın. Bir şeyi hızlı yapmakla iyi yapmak aynı şey değildir.

Günümüzde uzun süreli planlar yapmak olumlu değil tam tersine olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Beş yıllık planlar değil, beş dakikalık planlar yapın. Çünkü böylece karşınıza gelen beklenmedik gelişmelere açık olma ihtimaliniz yükselecek ve kariyer hedeflerinizde ufak sapmalarda olsa paniğe kapılmayacaksınız.

yaraticilik


Arka Kapak

Yaratıcılık bir meslek değil bir uğraştır. Dünyayı keşfeder, algılar ve tanımlar.
Bizi kendimize açıklar ve eğlendirir.

Peki yaratıcılığı esinleyen ve sürdüren nedir?
Dünyanın en büyük reklam yaratıcılarından John Hegarty, yaratıcılığa ve yaratıcı sürece dair 50 esprili, parlak ve kışkırtıcı bakış açısını bu kitapta sunuyor.

Hepimiz yaratıcıyız.
Fakat sadece pek azımız yaşamını yaratıcılıktan kazanabilecek denli şanslı.
Siz de bu şanslı azınlığın içinde yer almak ister misiniz?Aynı Kategoride Eklenmiş Son Kitaplar
Card image cap
Yenilik Algoritması Yeni

Genrich Altshuller

Kendisinden önce binlerce kişinin çözemediği bir problemi çözen bir mucidin sıradışı bir yaratıcı ...

Card image cap
İnsan Yönetimi

Business Review

Pek çok yönetici liderlik tarzının stratejik bir tercihten çok bir kişilik fonksiyonu olduğunu dü ...

En Çok Okunan Kitaplar
Card image cap
İnce Memed 2

Yaşar Kemal

Bu roman, atalarından kalma köy toprağını çektiği her türlü eziyete rağmen terketmeyen, son nefes ...

Card image cap
Kırlangıç Çığlığı

Ahmet Ümit

Suriyeli göçmenlerin dramı, çocuk istismarı ve organ kaçakçılığı, maalesef ülkemizin gündemini hâ ...

Tüm Kitaplar

İncelemesini hazırladığım tüm kitapların listesi için...

Devam...
Kitap Hakkındaki Yorumlarınız

    Kitap hakkında ilk yorumu siz yapabilirsiniz...


Bu siteden elde edilen reklam gelirleri ile kimsesiz çocuklarımıza KİTAP alınmaktadır. Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımız ancak okuyarak geleceğimize şekil verebilirler. Her kitap bir hayattır. Hayatı okunduğu kadardır.

Serdar Kılıçsel © 2018
facebook.com instagram.com linkedin.com