Yenilik Algoritması

Yazar: Genrich Altshuller
Yayınevi: Sistem Yayıncılık
Sayfa: 336
Tür: Bilim/Gelişim/Eğitim


İnceleme
2019/09 2 dk 999

"Başarı ancak tüm değişkenleri açıklığa kavuşturmakla mümkündür."

Kendisinden önce binlerce kişinin çözemediği bir problemi çözen bir mucidin sıradışı bir yaratıcılık yeteneğine sahip olduğu söylenir. Hiç kimse bir problemi, o konuda daha önce çalışanlar olmadan çözmenin çok daha zor olacağını düşünmez. Oysa bir problemle ilk kez ilgilenilmesi halinde hem belirsizlik düzeyi, hem de yapılan denemelerin sayısı artar. Her ne kadar çelişkili görünse de, bir problemin çözümünde başarısız olan kişilerin sayısı ne denli artarsa problemi çözmek de o denli kolaylaşır. Başarısızlıkla sonuçlanan her deneme, problemin daha iyi anlaşılmasını sağlayan ek bilgi anlamına gelir.

yenilik algoritması
Yenilik Algoritması Metodu

1.Kısım: Analiz Aşaması

 1. Problemi tanımlayın.
 2. İdeal nihai sonucu hayal edin.
 3. Sonuca ulaşmayı engelleyen unsurları belirleyin (çelişkiyi bulun)
 4. Bunun neden engel oluşturduğunu bulun (çelişkinin nedenini bulun)
 5. Bunun hangi koşullar altında engel oluşturmayacağını bulun (çelişkinin giderilmesini sağlayacak koşulları bulun)

2.Kısım: Uygulama Aşaması

 1. Nesnede değişiklik yapabilme olasılıklarını araştırın. (Boyut, şekil, malzeme, ısı, basınç, hız, renk değişimleri gibi)
 2. Nesneyi bağımsız parçalara ayırma olasılığını araştırın.
 3. Söz konusu nesnenin bulunduğu ortamı değiştirebilme olasılığını araştırın.
 4. Diğer endüstrilerdeki ilk örnekleri inceleyin. Benzer bir çelişki, teknolojinin başka bir alanında nasıl giderilmişti sorusunu sorun.
 5. Asıl probleme dönün ve problemin koşullarını genişletin, daha genel bir problem tanımına geçin.

3.Kısım: Sentez Aşaması

 1. Verilen nesnenin şeklini değiştirin. Yeni bir işlev üstlenecek olan bir makinenin şekli de farklı olmalıdır.
 2. Üzerinde çalışacağınız nesneyle etkileşime giren diğer nesneleri değiştirin.
 3. Nesnenin işlevsellik şeklinde değişiklikler yapın.
 4. Yeni bulduğunuz prensibin diğer teknik problemlerin çözümleri için de uygulanıp uygulanmayacağını araştırın.

Julius Caesar, Galya'yı fethettikten sonra bu haberi Roma'ya yukarıdaki algoritmaya oldukça benzeyen bu üç sözcükle iletmişti: "Geldim. Gördüm. Yendim." Birinci aşama: ulaş, ikinci aşama: gör, üçüncü aşama: yen. Bir şey icat etmek için yapılan çalışmanın temel adımlarını, herhangi bir adımın diğerinden daha önemli olduğuna ilişkin bir ayırım yapmaksızın, sadece kronolojik olarak sıralıyor.

Öneriler

"Beyin fırtınası gerçekten eylemsizliği önlüyor ama beyin fırtına sırasında eleştiri yapılması da bir o kadar düşünceleri eylemsiz kılıyor. Bu yüzden beyin fırtınası sırasında eleştiri yapılması kesinlikle yasaktır."

"Dünya ne kadar sonsuz ve evren ne kadar bitip tükenmez olursa olsun insan beyni asla işsiz kalma tehdidiyle karşılaşmayacaktır."

"Kendi deneyimlerimden öğrendiğim bir şey var: Eğer eşyalardaki çelişen yönleri net bir şekilde görmeyi öğrenemezseniz mucit olamazsınız."

yenilik algoritması


Arka Kapak

Bütün büyük icatların özünde belli bir sorun çözme yönteminin yattığını düşündünüz mü? Belki de ünlü bilim insanlarının çoğunun düşünmediği ve deneme-yanılma yöntemiyle ömürlerini harcadıkları bir konu bu. Oysa yaratıcılık süreci öğrenilebilir; yaratıcılık süreci tespit edilebilir ve sorunları yaratıcı biçimde çözmek isteyenlerin bu sürece erişimleri sağlanabilir; yeniliğin bir "algoritması" vardır.

Altshuller, bu kitapta teknik yaratıcılığın halen mevcut olan farklı yöntemlerini ve bunları destekleyen felsefeleri analiz ediyor. Bu analizin sonucunda da insanlığın yeniliklere ulaşmak için yeni ve daha etkili araçlara ihtiyaç duyduğu kanaatine varıyor. İnsanların doktor veya müzisyen olmak için eğitilebildiklerine göre yenilikçi olmak için de eğitilebileceklerini ileri sürüyor. Mevcut tüm verileri analiz eden Altshuller, yaratıcı ve yenilikçi olmak isteyen herkese bu konuda yardımcı olacak nitelikte temel, tipik araç ve prensiplerin varlıklarını gösteriyor. Yenilikçiliğe ve yaratıcılığa ilişkin sorunların giderilmesini sağlayan, kişiyi ideal çözüme yönlendiren çok özel bir yöntemi, TRIZ'i öğretiyor.

Bugün binlerce insan TRIZ'i öğreniyor ve bu kavramın tüm beşeri faaliyetlere uygulanması için yeni yollar açıyor. Geleneksel teknolojik kullanımın yanı sıra TRIZ artık yönetim, pazarlama, sanat, eğitim, psikoloji ve diğer birçok alanda kullanılıyor.

TRIZ sayesinde, keşfetmekten, icat etmekten ve orijinal bir düşüncenin güzelliğinden kaynaklanan heyecan verici hisler sadece yaratıcılık yeteneğine doğuştan sahip şanslı kişilerce değil, kendilerini yeni fikirler aramaya adamak isteyen başkaları tarafından da yaşanabilir.Aynı Kategoride Eklenmiş Son Kitaplar
Card image cap
İnsan Yönetimi Yeni

Business Review

Pek çok yönetici liderlik tarzının stratejik bir tercihten çok bir kişilik fonksiyonu olduğunu dü ...

Card image cap
Eğitimde Finlandiya Modeli

Pasi Sahlberg

Her çocuğun bir cevher olduğuna inanırsak, hiçbir çocuğun başarısız olmasına izin vermemiş oluruz ...

En Çok Okunan Kitaplar
Card image cap
İnce Memed 2

Yaşar Kemal

Bu roman, atalarından kalma köy toprağını çektiği her türlü eziyete rağmen terketmeyen, son nefes ...

Card image cap
Kırlangıç Çığlığı

Ahmet Ümit

Suriyeli göçmenlerin dramı, çocuk istismarı ve organ kaçakçılığı, maalesef ülkemizin gündemini hâ ...

Tüm Kitaplar

İncelemesini hazırladığım tüm kitapların listesi için...

Devam...
Kitap Hakkındaki Yorumlarınız

  Kitap hakkında ilk yorumu siz yapabilirsiniz...


Bu siteden elde edilen reklam gelirleri ile kimsesiz çocuklarımıza KİTAP alınmaktadır. Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımız ancak okuyarak geleceğimize şekil verebilirler. Her kitap bir hayattır. Hayatı okunduğu kadardır.

Serdar Kılıçsel © 2018
facebook.com instagram.com linkedin.com